Rozszczelniony wał na Wiśle- nocna akcja strażaków -FILM-

15 października 2020, 01:33

W deszczu i zimnie, strażacy z Gminy Brzeszcze przy wsparciu zastępów z JRG Oświęcim, zabezpieczali wał przeciwpowodziowy w rejonie „Nazieleńców” w Brzeszczach (pow. oświecimski).

„Strażacy z OSP Brzeszcze, podczas rutynowych działań kontrolnych, zlokalizowali osunięcie i rozszczelnienie wału przeciwpowodziowego. Niezwłocznie na miejsce zadysponowano zastęp z Państwowej Straży Pożarnej z Oświęcimia, a także Zespół Zarządzania Kryzysowego z Brzeszcz wraz z zastępcą Burmistrza Gminy Brzeszcze Łukaszem Kobieluszem. Na miejsce przybył również przedstawiciel Wód Polskich i Oficer Operacyjny z JRG Oświęcim”- informuje Dawid Burzacki z Centrum Prasowego 112Małopolska.pl .

Podjęto decyzję o zabezpieczeniu i doszczelnieniu wału poprzez zabezpieczenie wycieku za pomocą plandek i worków z piaskiem.

Do działań zadysponowano dodatkowe zastępy Straży Pożarnej z lokalnych jednostek OSP.

Zgodnie z rozdysponowaniem zadań część strażaków na terenie Zakładu Komunalnego w Brzeszczach przygotowywała worki z piaskiem, natomiast pozostali bezpośrednio na wale powodziowym, zajęli się przygotowaniem trudnodostępnego terenu do pracy.

Po wykonaniu dostępu do miejsca, w którym doszło do osunięcia wału i rozszczelnienia- strażacy przystąpili do układania worków z piaskiem. Akcja trwały kilka godzin- strażacy ułożyli około 500 worków z piaskiem, które łącznie ważyły około 10 ton.

Przez całą noc miejsce jest dozorowane przez strażaków. Rano Sztab Kryzysowy ponownie oceni stan wału.

W działaniach brały udział:

– 2 zastępy OSP Brzeszcze

– 2 zastępy z JRG Oświęcim

– 1 zastęp OSP Bór

– Oficer Operacyjny PSP w Oświęcimiu

– Zastępca Burmistrza Brzeszcz

– Zespół Zarządzania Kryzysowego w Brzeszczach

– Przedstawiciel Wód Polskich


Materiał Foto + Film: 112malopolska.pl