Akcja „Pomagamy i chronimy uchodźców z Ukrainy” na krakowskim dworcu

0

Na Dworzec Główny w Krakowie co dzień przyjeżdża kilkanaście pociągów z uchodźcami. Policjanci pomagają migrantom z Ukrainy , głównie kobietom i dzieciom oraz strzegą ich bezpieczeństwa. Mundurowi i kryminalni przeciwdziałają przestępstwom, szczególnie biorą na cel potencjalnych kieszonkowców, oszustów czy inne osoby o złych intencjach.

Codziennie małopolscy  policjanci i funkcjonariusze z innych garnizonów oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei czy pracownicy ochrony patrolują wagony na trasach podczas przejazdu.  Natomiast na krakowskim dworcu pełnią służbę krakowscy policjanci przy wsparciu funkcjonariuszy z komend powiatowych,  Oddziału Prewencji Policji i policjantów operacyjnych. W sumie kilkudziesięciu funkcjonariuszy  na każdej zmianie dba o bezpieczeństwo zarówno uchodźców z Ukrainy, jak również innych pasażerów.
Policjanci patrolują rejon dworca kolejowego i autobusowego, służą pomocą podczas wysiadania osób z pociągów i autobusów, wskazują drogę do specjalnie przygotowanych punktów obsługi oraz udzielają niezbędnych informacji.
Mając na uwadze, że zmęczeni i zagubieni uchodźcy mogą stać się celem  kryminalistów (np. kieszonkowców czy oszustów)   funkcjonariusze przede wszystkim  przeciwdziałają przestępstwom. Osoby, których zachowanie wzbudza podejrzenia policjantów są legitymowane i sprawdzane przez mundurowych bądź kryminalnych. Ponadto funkcjonariusze weryfikują każde zgłoszenie, które napływa od pracowników punktu recepcyjnego, pracowników ochrony dworca, pracowników opieki społecznej,  i innych służb (Straż Miejska, PSP, WOT) lub wolontariuszy, z którymi policjanci pozostają w stałym kontakcie. W takich sytuacjach funkcjonariusze legitymują te osoby czy kontrolują kierowców oraz weryfikują ich motywacje. Wszystkie te działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa ofiarom  wojny oraz wyeliminowanie przestępców, którzy mogliby wykorzystać ludzkie nieszczęście do swoich partykularnych celów.
Podczas patroli policjanci prowadzą  także rozmowy w uchodźcami wspierając ich, przestrzegając przed zagrożeniami czy udzielając różnych przydatnych informacji. Szczególną troskę mundurowi kierują  w stronę  najmłodszych uciekinierów ze strefy wojny. W tym aspekcie pomocna jest akcja „Pluszowy Miś dla dziecka z Ukrainy”, dzięki której wolontariusze, przedstawiciele służb, w tym policjanci mogą wręczać dzieciom uciekającym  z terenów Ukrainy małego pluszowego „bohatera”. Taki „kocyk bezpieczeństwa” zapewnia dziecku po traumatycznych przeżyciach wsparcie psychologiczne i emocjonalne.