Najnowsze informacji w sprawie tragedii w Tatrach ZDJĘCIA

0

Z najnowszych informacji jakie przekazał Naczelnik TOPR wynika, że 157 osobom udzielono pomocy w szpitalach, 4 osoby poniosły śmierć w tym dwoje dzieci, wobec których prowadzono reanimację na szczycie. Jedna osoba zginęła po słowackiej stronie. Kilka poszkodowanych osób jest w stanie ciężkim. To była jak do tej pory najcięższa akcja, w ciągu 4 godzin wszyscy zostali ewakuowani z masywu Giewontu.

 

Niestety, wczorajsze załamanie pogody okazało się katastrofalne w skutkach. Ratownicy dwoili się i troili żeby jak najszybciej ewakuować poszkodowanych z zagrożonych terenów. W schronisku na Hali Kondratowej utworzono punkt medyczny gdzie w pierwszej kolejności transportowano poszkodowanych, podobny „szpital polowy” utworzono w pobliżu zakopiańskiego szpitala skąd transportowano poszkodowanych do szpitali w Nowym Targu, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej i Krakowa w zależności od potrzeb i stanu poszkodowanych.

W Starostwie utworzono sztab kryzysowy, na miejscu obecny był m. in. Premier RP oraz Wojewoda.

Burmistrz Zakopanego w związku ze zdarzeniem ogłosił trzydniową żałobę.

Uruchomiona została specjalna infolinia pod numerami telefonów (18) 201 71 00 i

(18) 202 39 14, na którą można zadzwonić w sprawie osób poszkodowanych.

Działania zostały zakończone ok. godziny 21.

W działaniach brało udział ok. 80 ratowników TOPR, 21 z Grupy Podhalańskiej GOPR, ok. 80 strażaków PSP i OSP z terenu całego województwa, 12 załóg ZRM, 4 śmigłowce LPR i ok. 140 funkcjonariuszy Policji z KPP Zakopane, OPP Kraków i KWP Kraków. W dyspozycji w Zakopanem cały czas stacjonuje śmigłowiec Black Hawk z KGP.

 

W dniu dzisiejszym ratownicy TOPR przy pomocy śmigłowca będą penetrowali zachodnią część Tatr celem sprawdzenia czy jeszcze ktoś nie potrzebuje pomocy. W góry pieszo wyruszyli także policjanci, którzy w masywie Giewontu będą poszukiwali głównie rzeczy osobistych osób poszkodowanych.

Ustalane jest też miejsce pobytu kilku turystów , którzy przebywają w Zakopanem, a z którymi bliscy nie mogą nawiązać kontaktu. Nie ma ich też na listach osób poszkodowanych.

Z uwagi na prowadzone działania, oraz uszkodzenia infrastruktury  Straż TPN zamknęła do odwołania szlak turystyczny z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont.

Zdjęcia:

Małopolska Policja

OSP KSRG Zakopane-Olcza

www.goral.info

MSWiA