W wyniku intensywnych opadów deszczu w dniach 20 i 21 czerwca 2020 r., które wystąpiły na terenie województwa małopolskiego strażacy w ciągu dwóch dób interweniowali 672 razy.
Najwięcej interwencji strażacy odnotowali na terenie powiatów: limanowskiego – 239, myślenickiego – 140 oraz bocheńskiego – 140.
W głównej mierze były to działania polegające na wypompowaniu wody z zalanych budynków – 345, udrażnianiu przepustów drogowych w miejscach, gdzie tworzyły się rozlewiska powodując zagrożenie – 103, usuwanie powalonych drzew – 50.
W działania te zaangażowane były 863 zastępy, 4299 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.
21 czerwca 2020 r. rano wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał sztab kryzysowy, na którym omówiono przebieg gwałtownych zjawisk pogodowych, które miały miejsce, jak również ich prognozowany rozwój w najbliższych godzinach. W posiedzeniu sztabu udział wziął małopolski komendant wojewódzki PSP – st. bryg. Piotr Filipek.
– Trudne chwile za wieloma mieszkańcami Małopolski. Z niepokojem patrzymy w niebo. Służby już podjęły liczne interwencje, a zapewne jeszcze wiele pracy przez nami, gdyż sytuacja jest dynamiczna. Straż Pożarna jest w pełnej gotowości do dalszych, intensywnych działań. (…) Miejmy nadzieję, że niebawem sytuacja zacznie się uspokajać, choć oczywiście wszyscy mamy świadomość, że musimy się liczyć z siłą żywiołu – powiedział wojewoda małopolski.
Również tego dnia popołudniu z sytuacją powstała na skutek wystąpienia intensywnych opadów deszczu zapoznał Prezydent RP – Andrzej Duda.
W spotkaniu, które odbyło się w MUW w Krakowie oprócz małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej – st. bryg. Piotra Filipka udział wziął naczelnik wydziału operacyjnego KW PSP w Krakowie – bryg. Marcin Bigaj. W trakcie spotkania st. bryg. Piotr Filipek zapewnił, że na razie nie ma absolutnie żadnego problemu, by we własnym zakresie poradzić sobie z tą sytuacją i nie spodziewa się w tej chwili, by zewnętrzne wsparcie było potrzebne. Oczywiście jestem też w stałym kontakcie z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej. W razie czego, gdyby było jakiekolwiek takie zapotrzebowanie, natychmiast będzie realizowane. Jak do tej pory – tu, na obszarze woj. małopolskiego, strażacy znakomicie radzą sobie z tym problemem – zapewnił małopolski komendant wojewódzki PSP.
Obserwujemy sytuację. Zaraz jeszcze udam się też na te tereny, które zostały dotknięte tą klęską w ciągu ostatnich kilkunastu godzin. Będę w Myślenicach, w Wiśniowej i planuję również być w Raciechowicach, żeby na własne oczy zobaczyć i móc też rozmawiać z premierem, żeby mieć tą bezpośrednią osobistą wiedzę.– powiedział Prezydent RP.
Prezydent Andrzej Duda odwiedził tereny, które ucierpiały na skutek intensywnych opadów deszczu w Małopolsce. W miejscowości Węglówka Prezydent oglądał zerwaną przez potok Niedźwiadek drogę powiatową, prowadzącą z Wiśniowej do Kasinki Małej i Mszany Dolnej a w gminie Raciechowice zerwaną drogę w kierunku Szczyrzyca. Wcześniej był w Pcimiu, gdzie wraz z szefem resortu infrastruktury Andrzejem Adamczykiem rozmawiał z lokalnymi władzami, pracującymi na miejscu służbami i mieszkańcami.
22 sierpnia 2020 r. wojewoda małopolski zwołał kolejny Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, na którym podsumowano działania małopolskich służb po ostatnich ulewach i omówiono prognozy na najbliższe godziny. Noc była w miarę spokojna, ale rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla naszego województwa ostrzeżenie II stopnia.
Informacja Wojewody Małopolskiego:
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał kolejny Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, na którym podsumowano działania małopolskich służb po ostatnich ulewach i omówiono prognozy na najbliższe godziny. Noc była w miarę spokojna, ale rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla naszego województwa ostrzeżenie II stopnia.
Informacja dotycząca sytuacji hydro-meteorologicznej na terenie województwa małopolskiego w okresie 22.06.2020 r. godz. 07.00
Sytuacja meteorologiczna
Aktywność burzowa osłabła. Miejscami obserwuje się jednak konwekcyjne komórki opadowe dające od 3 do 10 mm opadu za godzinę. Przemieszczają się one z północnego wschodu na południowy zachód.
Alarm przeciwpowodziowy:
Powiat Bocheński
(gminy: Łapanów, miasto Bochnia, gmina Bochnia) od godz. 8.00, 21.06.2020 r.
Powiat Myślenicki – (cały powiat) godz. 5.35, dnia 21.06.2020 r.
gm. Raciechowice – od godz. 23.00 dnia 20.06.2020 r.
Powiat Limanowski – (cały powiat) godz. 23.00, dnia 20.06.2020 r.
Gminy Jodłownik, Mszana Dolna oraz Dobra wprowadziły alarm przeciwpowodziowy.
PKP – ruch odbywa się bez utrudnień.
Drogi uszkodzone (nieprzejezdne)
pow. myślenicki
– Pcim droga Powiatowa 924 – uszkodzona nawierzchnia;
– Dąbie droga Powiatowa 1622 – uszkodzona nawierzchnia;
– Pcim droga gminna – uszkodzona nawierzchnia;
– Węglówka – – droga Powiatowa 1626 – uszkodzona nawierzchnia;
pow. limanowski
– Szczyrzyc – droga Powiatowa 1623 – uszkodzona nawierzchnia;
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
W ciągu doby 20/21.06.2020 r. przeprowadzono 672 interwencje w związku z intensywnymi opadami deszczu. Najwięcej w powiatach limanowskim – 239 i myślenickim – 140. Podtopionych zostało 345 budynków i 103 odcinki dróg.
W nocy 21/22.06.2020 r. PSP przeprowadziła 7 interwencji.
TAURON Dystrybucja S.A.
Informacja na dzień: 22-06-2020, godz. 06:00 o przerwach nieplanowanych w dostarczaniu energii elektrycznej.
– Łączna liczba stacji pozbawionych dostarczania energii elektrycznej: 17;
– Łączna szacunkowa liczba klientów pozbawionych dostarczania energii elektrycznej: 855
Źródło: KW PSP w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki