W związku z intensywnymi opadami deszczu, które wystąpiły w woj. małopolskim 11 lipca 2021 r. strażacy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej interweniowali łącznie 272 razy. W działania te zaangażowane zostało ponad 292 zastępów oraz 1659 strażaków. Najwięcej zdarzeń związanych z wystąpieniem tego niebezpiecznego zjawiska zanotowali strażacy z powiatu nowosądeckiego.
Akcje związane były przede wszystkim z udrażnianiem zalanych przepustów, studzienek oraz wypompowywaniem wody z piwnic, a także usuwaniem powalonych drzew oraz konarów, które blokowały przejezdność dróg, bądź stwarzały zagrożenie. Na szczęście strażacy nie otrzymali informacji, aby ktoś w tych zdarzeniach został ranny.
Małopolski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Piotr Filipek wraz z zastępcą bryg. Piotrem Słowiakiem złożyli wojewodzie małopolskiemu – Łukaszowi Kmicie meldunek o bieżącej sytuacji oraz podejmowanych przez strażaków działaniach.
Powiat nowosądecki
W wyniku intensywnych opadów deszczu na terenie powiatu nowosądeckiego doszło do następujących zdarzeń:
– zalane zostały drogi powiatowa w miejscowościach: Korzenna, Trzycierz, Paszyn;
– w miejscowości Korzenna zalane zostały domy, sklepy, podtopiona została remiza OSP Korzenna i amfiteatr;
– doszło do zalania ulic w miejscowościach: Stary Sącz, Chełmiec, Wielogłowy, Tęgoborze, Piątkowa;
– w miejscowości Kamianna zatkane zostały przepusty, na miejscu działała koparka.
Gmina Korzenna
Zarządzeniem Wójta Gminy Korzenna zostało wprowadzone pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Korzenna.
Jak podaje gmina, odnotowano następujące straty w gminie:
– podtopione zostały budynki mieszkalne i usługowe wzdłuż drogi powiatowej Korzenna – Wilczyska w miejscowości Korzenna, Trzycierz;
– wystąpiły podtopienia wzdłuż drogi powiatowej w Łyczanej;
– zerwany został most w Koniuszowej na drodze gminnej;
– zerwany został most w Korzennej na drodze gminnej;
– podtopiona została szkoła w Korzennej, siłownia napowietrzna Osa, Orlik w Korzennej, plac zabaw;
– zniszczona infrastruktura drogowa na miejscowościach: Korzenna, Trzycierz, Koniuszowa, Łęka;
– zalany amfiteatr w Korzennej.
W rejony wystąpienia szkód zostały wysłane służby Powiatowego Zarządu Dróg.
Gmina Łososina Dolna:
– uszkodzenia w infrastrukturze drogowej, droga powiatowa Tęgoborze – Chomranice i Zawadka.;
– uszkodzenia w infrastrukturze drogowej, doga powiatowa Tęgoborze – Wronowice;
– w miejscowości Świdnik zerwany most w miejscowości Świdnik – brak dostępu do posesji;
– zalane budynki w miejscowości Zawadka i Świdnik;
– zalana budynki użyteczności publicznej tj. Ośrodek Zdrowia, szkoła, piekarnia oraz inne budynki prywatne w Tęgoborzy;
– napływ rumoszu kamiennego wraz z lawiną błotną;
Powiat brzeski
Burmistrz Czchowa ogłosił alarm przeciwpowodziowy.
Najwięcej interwencji Straż Pożarna odnotowała w gminach Czchów, Dębno, Brzesko, Gnojnik. Działania polegały głównie na pompowaniu wody z zalanych piwnic, garaży, posesji, udrażnianiu przepustów, rowów, czyszczeniu dróg z naniesionego błota i kamieni, przygotowywanie worków z piaskiem do ewentualnego zabezpieczenia budynków, usuwanie wywrotów z dróg.
Charakterystyczne zdarzenia:
– Pompowanie zalanej piwnicy, kotłowni, magazynu , stołówki, łazienka z prysznicami oraz kuchni w trzy kondygnacyjnym budynku Domu Rekolekcyjnego Czchów ul. Koleboka 3. W budynku przebywało 30 dzieci – uczestników kolonii oraz 7 pracowników obsługi. Nie było konieczności ewakuacji osób.
– Pompowanie wody z przepompowni będącej ujęciem wody dla mieszkańców 2 gmin (Czchowa oraz Gnojnika) – Czchów ul. Sądecka. Przez ok. 3 godziny nie działały pompy tłoczące wodę wodociągiem w sumie dla ok. 12000 mieszkańców ww. gmin.
– W m. Mokrzyska gm. Brzesko na odcinku ok. 100 m. autostrady A4 472 km drogi na pasie w kier. Krakowa doszło do osunięcia się ziemi na jezdnię. Zdarzenie zabezpieczył zarządca drogi oraz Policja. Działania straży polegały na zmyciu jezdni autostrady przy użyciu dwóch prądów wody. Na czas działań zarządcy drogi związanych z usunięciem ziemi ruch na autostradzie w kier. Krakowa został wstrzymany.
Powiat tarnowski
Na terenie gminy Zakliczyn wystąpiły intensywne opady deszczu połączone z silnymi burzami, które spowodowały liczne podtopienia budynków, zerwanie nawierzchni dróg, uszkodzenia przepustów głównie w m. Ruda Kameralna, Filipowice, Stróże, Wola Stróska, Wesołów. Z brzegów wystąpiły potoki Rudzianka, Wolanka i ich dopływy.
Zaangażowane do działań ratowniczych zostały wszystkie jednostki OSP Z terenu gminy. Działania OSP polegały na udrażnianiu przepustów, rowów odprowadzających wodę, układaniu worków z piaskiem przy posesjach przy których doszło do podtopień.
Dodajmy, że dla wszystkich małopolskich powiatów zostało wydane ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia o burzach z gradem z okresem obowiązywania dziś od godz. 13.00 do godz. 24.00. Prognozowane są burze, którym miejscami towarzyszyć będą opady deszczu od 20 do 30 mm, lokalnie do 40 mm, oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami wystąpi grad. IMiGW-PIB wydał również ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia o gwałtownych wzrostach stanów wód z zlewniach Skawy, Raby, Dunajca, Czarnej Orawy oraz mniejszych bezpośrednich dopływów Wisły.
Przykłady interwencji:
- Nowy Sącz – Po przybyciu na miejsce zdarzenia i wstępnym rozpoznaniu ustalono, że na ul. Lwowskiej woda wylała z rzeki Łubinka, co spowodowało zalanie posesji, budynków mieszkalnych i gospodarczych. Zamiarem taktycznym była pomoc mieszkańcom w zabezpieczaniu domostw przed wodą poprzez udrożnianie przepustów, usuwanie powalonych drzew, czy też budowanie odcinków wałów z worków z piaskiem. Siły i Środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej: 25 zastępów, 127 strażaków.
- Czchów pow. brzeski – Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że w wyniku silnych opadów deszczu i przybraniu wód opadowych doszło do zalania przepompowni wody czystej. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, usypaniu tymczasowego wału z piaskiem celem odbicia napływającej wody oraz odpompowaniu wody z zalanego budynku. Siły i Środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej: 7 zastępów, 18 strażaków.
- Stróże pow. tarnowski – Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że na skutek gwałtownych opadów deszczu doszło do zalania piwnicy w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, podmycia i uszkodzenia mostka przejazdowego oraz podmycia betonowego muru ogrodzeniowego. KDR podjął decyzję o ewakuacji mieszkańców z budynku mieszkalnego jednorodzinnego, w związku z możliwością podmycia przez potok fundamentów budynku. W wyniku przeprowadzonych oględzin w obecności burmistrza podjęto decyzję o rozbiórce uszkodzonego mostka przejazdowego, który stwarzał zagrożenie związane z tamowaniem potoku. Po usunięciu żelbetowej konstrukcji mostka zastępy Straży Pożarnej zabezpieczyły miejsce workami z piaskiem celem uniknięcia wypłukania brzegu potoku przy jezdni. Nie stwierdzając innych zagrożeń działania zakończono. Siły i Środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej: 4 zastępy, 22 strażaków – przekazał asp. Hubert Ciepły – Wydział Operacyjny KW PSP w Krakowie