Około 350 osób poszkodowanych podczas koncertu – ćwiczenia MAYDAY 2023 w Trzebini

0

 

Ok. 350 pozorantów, ok. 255 osób ćwiczących, ok. 75 obserwatorów, ok. 100 organizatorów i osób wspierających oraz ponad 50 zespołów ratowniczych (w tym ok. 25 zespołów ratownictwa medycznego). Łącznie ok. 800 osób wzięło udział w ćwiczeniach z zakresu postępowania w zdarzeniu z dużą liczbą osób poszkodowanych o nazwie MAYDAY’ 23.

Obserwatorzy zobaczyli, jak wygląda przyjęcie informacji o zdarzeniu. Po wykonaniu połączenia z numeru alarmowego zgłaszający nawiązuje rozmowę z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie. Następnie zgłoszenie trafia do dyspozytora przyjmującego. Ten przekazuje informacje dyspozytorowi głównemu.

Do działania przystępuje Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego (WKRM). Poza tym wyznaczeni zostają dyspozytor wysyłający oraz wspomagający (dodatkowe osoby spoza dyspozytorów pracujących w tym dniu). Obsługa zdarzenia następuje zgodnie z procedurą. Akcja kończy się po otrzymaniu informacji od kierującego akcją medyczną (KAM) z miejsca zdarzenia o zabezpieczeniu ostatniej osoby poszkodowanej.

W ćwiczeniach udział wzięli: kierownik Dyspozytorni Medycznej, z-ca kierownika Dyspozytorni Medycznej, psycholog ds. wsparcia dyspozytorów medycznych, dyspozytor główny (z dyżuru), dyspozytor wysyłający (osoba dedykowana do ćwiczeń).

– Podczas ćwiczeń w Trzebini CPR oraz Dyspozytornia Medyczna uruchomiły stosowne procedury i dysponowały na miejsce zdarzenia podlegające im zespoły ratownicze. Służby dotarły na miejsce zdarzenia w realnym czasie, w jakim przybyłyby, pokonując trasę ze swojego miejsca stacjonowania. Nadzór sprawowały wyznaczone osoby Zespołów Organizacyjnego i Wspierającego. Pozoranci zostali oznakowani i przekazani profesjonalistom. Po przekazaniu „poszkodowanego” wraz z dokumentacją do triażysty Zespół Ratownictwa Medycznego został ponownie zadysponowany na miejsca zdarzenia, otrzymując nowy numer porządkowy. Widzieliśmy akcję, która została zainscenizowana. Mimo to jej przebieg nie różnił się od tego, jak wyglądałaby praca służb w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia. Był to pokaz siły, którą wyzwala współpraca – tłumaczy wojewoda Łukasz Kmita.

Głównym organizatorem ćwiczeń było Pogotowie Ratunkowe Szpitala Powiatowego w Chrzanowie. Wśród współorganizatorów znaleźli się: Wydział Zdrowia Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Centrum Symulacji i Doskonalenia Zarządzania Bezpieczeństwem „Pro Patria, Pro Civium” Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Stowarzyszenie Proobronno-Oświatowe „KADET” oraz Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna.

 

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym: Ministra Zdrowia, wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego oraz wicemarszałka województwa małopolskiego Łukasza Smółki oraz starosty chrzanowskiego Andrzeja Urygi.

 

Wśród uczestników byli: Dyspozytornia Medyczna i Centrum Powiadamiania Ratunkowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Dyspozytornia Medyczna i Centrum Powiadamiania Ratunkowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Liceum Ogólnokształcące w Trzebini, I Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie, Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe, Śląska Misja Medyczna, Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie RESCUE TEAM, Zintegrowana Służba Ratownicza, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie, Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie, 112 Batalion Lekkiej Piechoty w Oświęcimiu, Miejskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Chrzanowie, Ochotnicza Straż Pożarna w: Brodłach, Chrzanowie, Grojcu, Kętach, Libiążu, Młoszowej, Pogorzycach, Płokach, Regulicach i Żarkach.

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki

Zdjęcia Fotografia Ratownicza Jacek Krawczyk:

Zdjęcia własne: