Walka z COVID-19 w Małopolsce Zachodniej-szczegóły

0

Dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie wojewody małopolskiego Łukasza Kmity i wicewojewodów Zbigniewa Starca oraz Józefa Leśniaka z dyrektorami szpitali w Oświęcimiu Edwardem Piechulkiem i Chrzanowie Arturem Baranowskim. Tematem spotkania było uzgodnienie strategii walki z koronawirusem dla Małopolski Zachodniej w oparciu o współpracę pomiędzy ZOZ w Oświęcimiu i Szpitalem Powiatowym w Chrzanowie.

 

Podczas spotkania podjęto decyzję, że od 26 października placówka w Chrzanowie przeznaczy dla pacjentów z COVID-19 80 łóżek, 2 stanowiska intensywnej terapii i 7 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia. Z kolei w szpitalu w Oświęcimiu liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 wyniesie 75, a dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia będzie przygotowanych 10 izolatek. Co istotne, w oświęcimskim szpitalu znacząco zwiększy się liczba stanowisk intensywnej terapii. Dotychczas było ich 6, a niebawem będzie 20. I to właśnie ten szpital będzie pełnił wiodącą rolę w regionie w zakresie intensywnej terapii, jeśli chodzi o walkę z koronawirusem.

 

– To modelowy przykład współpracy w regionie, w sąsiadujących powiatach – przykład działań uzgodnionych i wypracowanych z dyrektorami szpitali, ordynatorami oddziałów, a zarazem pełnomocnikiem Wojewody Małopolskiego ds. zabezpieczenia intensywnej terapii w województwie małopolskim dr. Wojciechem Serednickim. Małopolska Zachodnia otrzymuje realne wsparcie oparte na ścisłym współdziałaniu dwóch szpitali – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

 

Na spotkaniu uzgodniono także, że w przypadku dalszej eskalacji epidemii podjęta zostanie trudna, ale jedynie słuszna decyzja o zwiększeniu o 60 liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19 w ZOZ w Oświęcimiu. Będzie się to wiązać z koniecznością przekształcenia oddziału internistycznego w tej placówce. W takiej sytuacji Szpital Powiatowy w Chrzanowie przejmie w całości „niecovidowych” pacjentów internistycznych z regionu.

 

– Wszystkie placówki medyczne tworzą system naczyń połączonych. Doskonale widać to na przykładzie porozumienia pomiędzy szpitalem oświęcimskim i chrzanowskim. Na analogicznej zasadzie współpracować będą kolejne placówki w regionie – dodaje wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec.

 

– Dzięki dobrej współpracy, a także wsparciu organów założycielskich możemy odpowiedzialnie budować system opieki nad pacjentami z COVID-19 w regionie, a zarazem zabezpieczać potrzeby pacjentów „niecovidowych”. Bezpieczeństwo Mieszkańców jest naszym wspólnym celem i priorytetem – podsumowują dyrektorzy Edward Piechulek i Artur Baranowski.

 

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.