Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności Ostrzeżenia – miejscami od 30 mm do 40 mm.
synoptyk IMGW-PIB: Szymon Poręba
Czas wydania: 2019-05-13 13:13
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie
Polscy Łowcy Burz
Tak, jak już wspominaliśmy we wcześniejszym wpisie, w najbliższych dniach w wielu miejscach Polski należy spodziewać się dość dużej ilości deszczu, a wysoko w górach przejściowo także śniegu – informują Polscy Łowcy Burz na swoim fan page.
Na południe od Polski pojawił się odcięty niż górny, który pozostanie tu przez kilka dni. Wokół jego ośrodka będą tworzyć się niewielkie przyziemne niże i strefy dość silnych opadów deszczu. Pierwsza strefa opadów dotrze do Polski w nocy z poniedziałku na wtorek. Najbardziej intensywne opady prognozowane są na terenach górskich i podgórskich praktycznie we wszystkich województwach południowej części naszego kraju. Lokalnie w ciągu doby może tam spaść nawet do 50-80 mm opadów, co będzie wiązać się z ryzykiem dużych wezbrań rzek, a nawet lokalnych podtopień. Sytuacja może ulec pogorszeniu we wtorek po południu lub w środę, gdy na południu Polski prognozowane są gwałtowne opady konwekcyjne i burze. Zjawiska te będą sprzyjać silnym powodziom błyskawicznym, które co prawda nie będą obejmować dużych obszarów, ale ich niszczycielska siła może okazać się większa, niż w przypadku powodzi powstałej na skutek długotrwałych, wielkoskalowych opadów deszczu.
Sytuacja jest rozwojowa i dość zmienna, stąd w tej chwili nie możemy dokładnie określić tego, co będzie działo się w środę lub w czwartek w poszczególnych regionach Polski. Nie wiemy, jak wiele niewielkich ośrodków niskiego ciśnienia rozwinie się wokół niżu górnego, oraz jak będą one silne. Nie znamy też dokładnego czasu nadejścia tych niżów. Należy jednak mieć na uwadze prognozę dominującego kierunku wiatru w Polsce. Dominować ma bowiem wiatr północno-wschodni (a w Sudetach północny), co będzie znacznie nasilać opady na terenach górskich i podgórskich (orograficzny wznos mas powietrznych). Wiele zależy też od rozwoju zjawisk konwekcyjnych, które będą regularnie pojawiać się nad Polską już od środy. Wtedy też do naszego kraju napłynie znacznie cieplejsza masa powietrza ze wschodu, co dodatkowo wzmacnia obawy dotyczące intensywności konwekcyjnych opadów deszczu.
W związku z niekorzystnymi prognozami apelujemy o zachowanie szczególnej czujności w rozpoczynającym się tygodniu. Na naszej stronie i w systemie ostrzeżeń SkyPredict będą dostępne bardziej szczegółowe prognozy konwekcyjne i ostrzeżenia meteorologiczne. Prosimy również o obserwowanie naszego profilu na Facebook’u, gdzie w najbliższych dniach będziemy starać się na bieżąco umieszczać najważniejsze informacje dotyczące ulew, burz i zagrożeń z nimi związanych – dodają członkowie Stowarzyszenia Skywarn Polska.