Zimowa aura panująca jeszcze na stokach narciarskich zachęca do aktywnego wypoczynku na nartach czy snowboardzie. Dla wielu to doskonała okazja do spędzania wolnego czasu przy jednoczesnym dbaniu o swoją kondycję. Niestety wczoraj wyjazd na narty zakończył się dla 53-letniego sądeczanina tragiczne, dlatego policjanci apelują, by nie zapominać bezpieczeństwie o własnym i innych oraz zachować ostrożność i rozwagę zjeżdżając na nartach.
Wczoraj, tj. 23 lutego br. około godz. 9:45 na jednym ze stoków narciarskich w Krynicy-Zdroju podczas zjazdu doszło do zderzenia dwóch narciarzy. Niestety pomimo reanimacji podjętej przez ratowników GOPR jeden z mężczyzn, 53-letni mieszkaniec Sądecczyzny, zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Drugi z narciarzy, 25-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego, z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala.
Przez wiele godzin na miejscu zdarzenia pracowali policjanci z Krynicy-Zdroju i Nowego Sącza, biegły z zakresu bezpieczeństwa na stokach narciarskich oraz prokurator z Prokuratury Rejonowej w Muszynie. Śledczy przeprowadzili oględziny, zabezpieczyli monitoringi i przesłuchali świadków. Dzisiaj materiały dotyczące tego zdarzenia zostały przesłane do Prokuratury Rejonowej w Muszynie, która będzie prowadzić śledztwo w tej sprawie.
Apelujemy o ostrożność i bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów zimowych. Zawsze pamiętajmy o regułach określonych w dekalogu narciarskim Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, które określają zasady bezpiecznego korzystania ze stoków.
***
DEKALOG MIĘDZYNARODOWEJ FEDERACJI NARCIARSKIEJ
- POSZANOWANIE DLA INNYCH OSÓB
Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby.
- PANOWANIE NAD SZYBKOŚCIĄ I SPOSOBEM JAZDY
Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju, stanu trasy i warunków atmosferycznych.
- WYBÓR TORU JAZDY
Narciarz jadący powyżej musi ustalić taki tor jazdy aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu poniżej.
- WYPRZEDZANIE
Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz wyłącznie w takiej odległości, która nie stworzy zagrożenia dla wyprzedzającego.
- RUSZANIE Z MIEJSCA I PORUSZANIE SIĘ W GÓRĘ STOKU
Narciarz lub snowboarder korzystający z oznakowanej drogi zjazdu przy dołączeniu się do ruchu lub podejściu w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół, aby upewnić się, że może to uczynić bez spowodowania zagrożenia dla siebie i innych.
- ZATRZYMANIE NA TRASIE
Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności.
- PODCHODZENIE I SCHODZENIE
Narciarz lub snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.
- PRZESTRZEGANIE ZNAKÓW NARCIARSKICH
Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
- ZACHOWANIE SIĘ W RAZIE WYPADKU
W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.
- OBOWIĄZEK UJAWNIENIA TOŻSAMOŚCI
Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym czy świadkiem, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.