Śmiertelny wypadek na stoku w Krynicy-Zdroju. Policja apeluje o ostrożność

0

Zimowa aura panująca jeszcze na stokach narciarskich zachęca do aktywnego wypoczynku na nartach czy snowboardzie. Dla wielu to doskonała okazja do spędzania wolnego czasu przy jednoczesnym dbaniu o swoją kondycję. Niestety wczoraj wyjazd na narty zakończył się dla 53-letniego sądeczanina tragiczne, dlatego policjanci apelują, by nie zapominać bezpieczeństwie o własnym i innych oraz zachować ostrożność i rozwagę zjeżdżając na nartach.

Wczoraj, tj. 23 lutego br. około godz. 9:45 na jednym ze stoków narciarskich w Krynicy-Zdroju podczas zjazdu doszło do zderzenia dwóch narciarzy. Niestety pomimo reanimacji podjętej przez ratowników GOPR jeden z mężczyzn, 53-letni mieszkaniec Sądecczyzny, zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Drugi z narciarzy, 25-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego, z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala.

Przez wiele godzin na miejscu zdarzenia pracowali policjanci z Krynicy-Zdroju i Nowego Sącza, biegły z zakresu bezpieczeństwa na stokach narciarskich oraz prokurator z Prokuratury Rejonowej w Muszynie. Śledczy przeprowadzili oględziny, zabezpieczyli monitoringi i przesłuchali świadków. Dzisiaj materiały dotyczące tego zdarzenia zostały przesłane do Prokuratury Rejonowej w Muszynie, która będzie prowadzić śledztwo w tej sprawie.

Apelujemy o ostrożność i bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów zimowych. Zawsze pamiętajmy o regułach określonych w dekalogu narciarskim Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, które określają zasady bezpiecznego korzystania ze stoków.

***

DEKALOG MIĘDZYNARODOWEJ FEDERACJI NARCIARSKIEJ

  1. POSZANOWANIE DLA INNYCH OSÓB

Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby.

  1. PANOWANIE NAD SZYBKOŚCIĄ I SPOSOBEM JAZDY

Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju, stanu trasy i warunków atmosferycznych.

  1. WYBÓR TORU JAZDY

Narciarz jadący powyżej musi ustalić taki tor jazdy aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu poniżej.

  1. WYPRZEDZANIE

Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz wyłącznie w takiej odległości, która nie stworzy zagrożenia dla wyprzedzającego.

  1. RUSZANIE Z MIEJSCA I PORUSZANIE SIĘ W GÓRĘ STOKU

Narciarz lub snowboarder korzystający z oznakowanej drogi zjazdu przy dołączeniu się do ruchu lub podejściu w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół, aby upewnić się, że może to uczynić bez spowodowania zagrożenia dla siebie i innych.

  1. ZATRZYMANIE NA TRASIE

Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności.

  1. PODCHODZENIE I SCHODZENIE

Narciarz lub snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.

  1. PRZESTRZEGANIE ZNAKÓW NARCIARSKICH

Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.

  1. ZACHOWANIE SIĘ W RAZIE WYPADKU

W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.

  1. OBOWIĄZEK UJAWNIENIA TOŻSAMOŚCI

Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym czy świadkiem, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.