Areszt w sprawie nielegalnego składowania chemikaliów w Olkuszu – ZDJĘCIA!

0

Dwaj mieszkańcy województwa śląskiego  w wieku 49 i 37 lat , którzy wbrew przepisom ustawy, transportowali i składowali substancje oraz odpady mogące zagrażać życiu i zdrowiu człowieka lub środowisku, decyzją Sądu Rejonowego w Olkuszu trafili do aresztu na 3 miesiące. W magazynie w Olkuszu, w którym składowali substancje, policjanci ujawnili i zabezpieczyli kilkaset beczek z różnymi cieczami.

O zdarzeniu informowaliśmy na naszym portalu w artykule: http://112malopolska.pl/prokuratura-prowadzi-sledztwo-w-olkuszu-co-znajduje-sie-w-400-pojemnikach-zdjecia/

Zatrzymanie mężczyzn  to wynik pracy operacyjnej funkcjonariuszy z wydziałów zwalczających przestępczość  gospodarczą z komend wojewódzkich w Krakowie i Katowicach, jak również kryminalnych z miejscowej komendy powiatowe . To dzięki współpracy funkcjonariuszy namierzono osoby, które trudniły się tym nielegalnym procederem.  Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło 28 lutego 2019 roku około godziny  20.   Policjanci otrzymali informacje, że w jednej z hal magazynowych w Olkuszu odbywa się rozładunek pojemników typu „mauser”, w których znajdują się substancje niewiadomego pochodzenia. Gdy policjanci przyjechali na miejsce, zastali  tam mężczyzn, którzy  z samochodu  ciężarowego wózkiem widłowym rozładowywali pojemniki, a następnie składowali je w hali magazynowej.  Wewnątrz hali znajdowało się około 500 sztuk pojemników o różnej kubaturze. Były to  metalowe beczki o pojemności 200 litrów i 1000 litrowe pojemniki typu „mauzer. Pojemniki były składowane rzędami obok siebie i układane jeden na drugim.

Na miejsce dyżurny olkuskiej komendy wezwał zastęp JRG PSP w Olkuszu. W chwili oględzin pojemniki były szczelne i nie wyciekała z nich żadna substancja.  Nie stwierdzono wówczas zagrożenia radiologicznego i pożarowego. O zdarzeniu powiadomiono Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który z kilku pojemników pobrał próbki cieczy do badania. Na miejscu przeprowadzono oględziny z udziałem Prokuratora i technika kryminalistyki.

2 marca 2019 roku 49-letni kierowca scanii, usłyszał zarzut transportu i składowania odpadów, które mogłyby zagrozić życiu i zdrowiu człowieka lub środowisku (art. 183 kodeksu karnego).  Wobec mężczyzny Sąd Rejonowy w Olkuszu zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

4 marca 2019 roku do Prokuratury Rejonowej w Olkuszu doprowadzona została  kolejna osoba. 37-letni mężczyzna oprócz zarzutu z art. 183 §1 kodeksu karnego dodatkowo usłyszał zarzut  z art. 270 §3 kodeksu karnego tj. uzyskania  sfałszowanego blankietu dowodu osobistego i przygotowania  go do użycia. Mężczyzna, decyzją sądu trafił do aresztu na 3 miesiące.