Ataki nożowników na policjantów w Małopolsce zachodniej. FOTO!

0

Brzeszcze, powiat oświęcimski

Zatrzymany 17 stycznia br. 40 – letni mieszkaniec Gminy Brzeszcze, jest podejrzany o czynną napaść na policjantów, z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Mężczyzna, biegając po ulicy z nożem  w ręku, stanowił poważne zagrożenie dla osób postronnych. Wystarczyła jednak profesjonalnie przeprowadzona interwencja, a sprawca szybko i sprawnie został obezwładniony.

 W środę wieczorem, tuż przed godziną 18.00, dyżurny z Komisariatu Policji w Brzeszczach został telefonicznie zaalarmowany przez przechodniów, o mężczyźnie, który biega po ulicy Piłsudskiego w Brzeszczach z nożem w ręce. We wskazany rejon natychmiast udał się patrol, który pełnił służbę  najbliżej miejsca zdarzenia. Funkcjonariusze  szybko zlokalizowali mężczyznę.  Powoli podjeżdżając radiowozem,  próbowali zmusić go do zejścia z ulicy. Kiedy to nie poskutkowało, policjanci  natychmiast wysiedli z radiowozu, zażądali, aby agresor odrzucił nóż. Niestety mężczyzna nie reagował, kopnął w radiowóz, a następnie rzucił się z nożem na interweniujących wobec niego funkcjonariuszy.  Zachowując względy bezpieczeństwa, szczególnie wobec osób postronnych, które otrzymały polecenie ukrycia się,  jeden z policjantów oddał strzały ostrzegawcze. Policjanci   błyskawicznie go obezwładnili odrzucając nóż.  40 – latek trafił na badania lekarskie, po których został osadzony w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. W chwili zdarzenia był trzeźwy.

W trakcie prowadzonych czynności policjanci zgromadzili dowody, świadczące o tym, że zachowanie mężczyzny wyczerpało znamiona przestępstwa czynnej napaści z użyciem niebezpiecznego narzędzia na funkcjonariuszy Policji. W związku z powyższym postępowanie zostało objęte śledztwem prokuratorskim. Dziś prokurator Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu  przedstawił podejrzanemu zarzuty, a następnie zwrócił się wnioskiem do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci aresztu  tymczasowego. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora wydając postanowienie o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym.

Za czynną napaść z użyciem niebezpiecznego narzędzia na   funkcjonariusza Policji grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W tym przypadku  profesjonalna  interwencja policjantów, pozwoliły na zatrzymanie niebezpiecznego człowieka, który mógł kogoś skrzywdzić.  Zdecydowane  działanie policjantów docenił Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu, który pogratulował im błyskawicznej oceny sytuacji, opanowania i skuteczności dzięki czemu napastnik nikogo nie zranił.

 

Chrzanów, powiat chrzanowski

Mężczyzna podejrzany o napaść z nożem na policjanta został tymczasowo aresztowany
35- letni mieszkaniec Chrzanowa, który w 18 stycznia znieważył policjantów na służbie i dokonał czynnej napaści z użyciem niebezpiecznego narzędzia na jednego z funkcjonariuszy został tymczasowo aresztowany. Z wnioskiem o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego wystąpiła do sądu Prokuratura Rejonowa w Chrzanowie. 19 stycznia sąd przychylił sie do tego wniosku. Mężczyźnie grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

18 stycznia 2018 roku, w godzinach wieczornych policjanci z Komendy Powiatowej w Chrzanowie udali się na interwencję do jednego z mieszkań na chrzanowskim osiedlu. Powodem wezwania była deklarowana w trakcie rozmowy telefonicznej chęć pozbawienia się życia przez mieszkańca Chrzanowa.

Na miejscu mundurowi usłyszeli od nietrzeźwego mężczyzny, że takiego zamiaru absolutnie nie miał, chciał tylko z kimś porozmawiać a całe zajście miało dla niego znamiona żartu. Funkcjonariusze nie podzielali dość specyficznego poczucia humoru mężczyzny, pouczyli zgłaszającego, że wzywając Policję na interwencję bezpodstawnie, popełnił wykroczenie, za co zostanie ukarany. Następnie opuścili mieszkanie.Gdy zamierzali odjechać, zobaczyli nerwowo zachowującą się i machającą do nich z okna matkę mężczyzny, jej zachowanie świadczyło o tym, że powinni wrócić. Gdy pojawili się powtórnie w mieszkaniu kobieta oświadczyła, że jej syn po wyjściu policjantów stał się wobec niej agresywny.

Mundurowi udali się, więc do pokoju zajmowanego przez 35- latka, gdy weszli zobaczyli, że ma on w ręku nóż. Kilkakrotnie wzywali go do odrzucenia niebezpiecznego narzędzia- bezskutecznie. W pewnym momencie agresywny mężczyzna zaatakował jednego z funkcjonariuszy, raniąc go w rękę. Profesjonalizm policjantów pozwolił im szybko obezwładnić agresora, mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnej izbie zatrzymań. W sprawie wszczęto śledztwo,dzisiaj napastnik został doprowadzony na czynności procesowe, prokurator przedstawił mu zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego z użyciem niebezpiecznego narzędzia, za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności oraz znieważenia funkcjonariuszy, za co kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do roku.

Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Sąd Rejonowy w Chrzanowie przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.