Czterech górników zostało uwięzionych w szybie. Na pomoc Ratownicy Górniczy – ZDJĘCIA!

0

W dniu dzisiejszym na terenie Zakładu Górniczego Brzeszcze, podczas prac związanych z montażem kabla w szybie Andrzej VIII doszło do wyrwania kołowrotu podtrzymującego. W wyniku tego zdarzenia w klatce szybu zostało uwięzionych 4 górników- ich życiu i zdrowiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo – informuje zaprzyjaźniony portal www.infobrzeszcze.pl

Górnicy po kilku godzinach akcji ratunkowej, zostali ewakuowani na powierzchnię przez ratowników. W akcji ratowniczej wykorzystano techniki alpinistyczne.

W chwili obecnej trwa ocenianie strat i weryfikowanie stanu technicznego szybu.

„W ZG Brzeszcze, w dniu 14 lipca o godz. 4.19, podczas wykonywania prac technologicznych w szybie Andrzej VIII, polegających na opuszczaniu kabla energetycznego do szybu,
nastąpiło wyrwanie kołowrotu podtrzymującego kabel i zerwanie podtrzymującej go liny.

Czterech pracowników (3 pracowników firmy zewnętrznej oraz 1 pracownik ZG Brzeszcze) zostało uwięzionych w szybie Andrzej VIII w naczyniu przeciwwagi.

Dyspozytor Ruchu ZG Brzeszcze niezwłocznie powiadomił odpowiednie służby, Centralną Stację Ratownictwa Górniczego oraz Specjalistyczny Urząd Górniczy w Katowicach i Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach.

Niezwłocznie przystąpiono do akcji ratowniczej, w wyniku której wytransportowano uwięzionych w szybie pracowników na powierzchnię wyciągiem awaryjnym szybu Andrzej VIII.

Akcja została już zakończona. W wyniku zdarzenia żaden z pracowników nie odniósł obrażeń. Trwa wyjaśnienie przyczyn zdarzenia” – relacjonuje Daniel Iwan, przedstawiciel Tauron Wydobycie.