Drużyny z dwóch województw zmierzyły się podczas zawodów w Lachowicach – ZDJĘCIA, FILMY

0

W dniach 13-14 września 2019roku w Lachowicach (pow. suski) – odbyły się V Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo-Gaśnicze, w których udział wzięło 30 zespołów strażaków OSP z 7 powiatów (zarówno z Małopolski jak i Śląska).

Portal 112Małopolska.pl objął patronatem medialnym to wydarzenie i ufundował jedną z głównych nagród dla najlepszych drużyn.

W ciągu dwóch dni ochotnicy musieli zmierzyć się z 10 konkurencjami , które odbywały się w ciągu dnia i porze nocnej.

Organizatorzy postawili bardzo wysoko poprzeczkę, a strażacy w nocy musieli zmierzyć się między innymi z pożarem budynku, wydobyć poszkodowanego, który zasłabł w betoniarce czy z osobą przygniecioną przez zawalony strop piwnicy. Zaskoczeniem dla ratowników była konkurencja dodatkowa- podczas powrotu z jednego z zadań, zespół „najeżdżał” na pozorowane zdarzenie. Scenariusz tego zdarzenia zakładał, że w stojącym na ulicy pojeździe u kierującego doszło do zatrzymania krążenia.

W ciągu dnia nie było łatwiej- ratownicy brali udział w epizodach wypadku samochodowego, pożaru wysypiska śmieci z odpadami promieniotwórczymi, katastrofy samolotu czy ratowali dziecko które zawisło na urwisku skalnym. Na „deser” musieli zmierzyć z torem  sprawnościowym i napisać test wiedzy.

Po podsumowaniu wszystkich zadań i podliczeniu punktów okazało się że najlepiej poradziła sobie jednostka OSP Bestwina na drugim miejscu uplasowała się OSP Kobiernice a trzecie miejsce zajęła OSP Wieprz.

Kolejno uplasowali się:

  1. OSP Czechowice
  2. OSP Sucha Beskidzka Miasto
  3. OSP Stare Żukowice
  4. OSP Komorowice Śląskie
  5. OSP Las
  6. OSP Białka
  7. OSP Gilowice

Pozostałe jednostki uczestniczące w zawodach zostały sklasyfikowane na 11 miejscu.

Nagrody indywidualne otrzymali:

Najlepszy dowódca – Grzegorz Cibor z OSP Wieprz

Najtwardsza drużyna – OSP Kobiernice

Najlepsza drużyna KPP z małopolski – OSP Wieprz

Najlepsza drużyna KPP ze śląska – OSP Bestwina

Zdjęcia: Krzysztof Lączak, Fotografia Ratownicza Jacek Krawczyk, Mateusz Wilczek Fotografia Ratownicza,

Materiał filmowy: „Burza”

Osoby zainteresowane materiałami redakcji 112Małopolska z Podbabiogórskich Manewrów Ratowniczo-Gaśniczych LACHOWICE 2019, prosimy o kontakt bezpośrednio z autorami publikacji lub o kontakt z redakcją.