Zakup był możliwy dzięki szybkim decyzjom Komitetu Sterującego ds. Koordynacji Nakładów na Sektor Ochrony Zdrowia pod przewodnictwem marszałka Witolda Kozłowskiego. Komitet został powołany, by przygotować projekt „Zakup usług i wszelkich wyrobów medycznych niezbędnych do zapobiegania, diagnostyki i zwalczania koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa małopolskiego”. Wcześniej Komitet omówił ramowe rozdysponowanie kupowanych ambulansów. Zamówienie zbiorcze zostało złożone przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe jeszcze 3 kwietnia. Wszystkie karetki będą w pełni wyposażone w sprzęt medyczny (całkowicie bezpieczne w niesieniu pomocy zarażonym koronawirusem) i informatyczny, a także w urządzenia do dezynfekcji. Wartość jednego samochodu to ponad 600 tys. zł.
Pierwsze dwa pojazdy wyjadą już 15 maja, docierając do Szpitali Uniwersyteckiego i im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Kolejne będą gotowe w czerwcu, lipcu, sierpniu i we wrześniu. Podjęliśmy decyzję, by karetki były w każdym miejscu, gdzie są zespoły ratowników
– wyjaśnił wicemarszałek Łukasz Smółka.
W celu ujednolicenia zamówienia oraz jego szybszej realizacji całość (50 karetek) zostanie zakupiona przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe (KPR), które będzie rozdysponowywać ambulanse na pozostałych partnerów. Zgodnie z decyzją Komitetu na wyposażeniu KPR pozostanie 19 pojazdów, a 31 zostanie przekazanych na podstawie umowy cesji następującym jednostkom zdrowia:
- Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II – 1 szt.
- Szpital Uniwersytecki – 2 szt.
- Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie – 2 szt.
- Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu – 2 szt.
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Myślenicach – 1 szt.
- SP ZOZ w Bochni „Szpital Powiatowy” im. bł. Marty Wieckiej – 1 szt.
- SSP ZOZ w Proszowicach – 1 szt.
- SP ZOZ w Brzesku – 1 szt.
- Szpital Powiatowy im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu – 1 szt.
- Szpital Powiatowy im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem – 2 szt.
- Szpital Powiatowy w Chrzanowie – 2 szt.
- Szpital Powiatowy w Limanowej – 2 szt.
- Szpital Specjalistyczny im. H. Klimontowicza w Gorlicach – 2 szt.
- Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SPZOZ – 1 szt.
- Szpital św. Anny w Miechowie – 1 szt.
- ZOZ w Wadowicach- 1 szt.
- Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej – 1 szt.
- ZOZ w Suchej Beskidzkiej – 1 szt.
- Samodzielna Publiczna Stacja Pogotowia Ratunkowego w Niepołomicach – 1 szt.
- Pogotowie Ratunkowe im. S. Greinera w Skawinie – 1 szt.
- SPZOZ Sądeckie Pogotowie Ratunkowe w Nowym Sączu – 2 szt.
- Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie – 2 szt.
Auto-Form Sosnowiec realizuje zamówienia na pojazdy sanitarne w Polsce, Europie i na całym świecie, jako firma rodzinna, już od 40 lat. – 42 spośród 50 karetek dla Małopolski zostaną wyprodukowane na bazie Medecedesa Benza, pozostałe osiem na podstawie Volkswagena. Dwie karetki będą miały napęd na cztery koła, szczególnie przydatny w warunkach górskich – zaznaczył Wojciech Szyja, dyrektor techniczny Auto-Form.
Przypomnijmy, że na pakiet medyczny Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej przeznaczono 120 mln zł (środki mieszane: fundusze europejskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i wkład z budżetu centralnego). W ramach całego pakietu 45 szpitali i jednostek zdrowia z Małopolski poza karetkami otrzyma m.in. sprzęt medyczny, środki ochrony osobistej, urządzenia i środki do dezynfekcji, aparaturę do wyposażenie laboratoriów czy testy na badania w kierunku SARS-COV-2. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Karetki będą służyły ratowaniu zdrowia i życia nie tylko mieszkańców, ale i turystów przyjeżdżających do Małopolski. Bo wszyscy muszą czuć się bezpiecznie
– podsumował wicemarszałek Łukasz Smółka.
Źródło: http://www.malopolska.pl