Trzy granaty z czasów II wojny światowej powodem ewakuacji 16 osób z siedmiu gospodarstw domowych w Tarnowie.

0

W sobotnie popołudnie 17.03.2018 roku mieszkaniec Tarnowa podczas prac budowlanych na terenie swojej posesji wykopał trzy skorupy granatów typu F1.

Mocno skorodowane niewybuchy z czasów II wojny znajdowały się pod niewielką warstwą ziemi. Właściciel posesji powiadomił dyżurnego policji, który skierował na miejsce niebezpiecznego znaleziska nieetatową grupę minersko-pirotechniczną Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Przybyli na miejsce policjanci potwierdzili, że są to skorupy granatu typu F1 mogące posiadać ładunek wybuchowy. Powiadomiono żołnierzy Wojska Polskiego z Rzeszowa, a ponieważ niewybuchy znajdowały się w gęstej zabudowie domów jednorodzinnych podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców zamieszkujących w promieniu ewentualnego rażenia. Z siedmiu gospodarstw domowych ewakuowano w sumie 16 osób. Czternaścioro z nich schroniło się u swoich znajomych i rodziny, natomiast dwie osoby zakwaterowano tymczasowo w jednym z hoteli na terenie miasta. Do czasu przyjazdu saperów policjanci zabezpieczali znalezisko. W niedzielę (18.03) na miejsce przyjechał patrol saperski z Rzeszowa, który zneutralizował zagrożenie zabierając wykopane granaty specjalnym pojazdem i przetransportował je na poligon, gdzie zostały zniszczone. Jeszcze przed niedzielnym południem ewakuowane osoby mogły wrócić do swoich mieszkań.

W związku z tym, że często odnajdywane są pociski różnego rodzaju oraz kalibru policjanci zwracają uwagę, aby samodzielnie nie próbować przenosić tego typu niebezpiecznych przedmiotów, jak najszybciej powiadomić policję, a miejsce oznaczyć do czasu przyjazdu patrolu- poinformował nas mł. insp. Sebastian Gleń Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie