Kraków. Złodziej rowerów wpadł, bo nie miał maseczki.

0

W sobotę (18 kwietnia br.), w trakcie patrolu centrum Krakowa policjanci oddziału prewencji zatrzymali na gorącym uczynku złodzieja rowerów. Funkcjonariusze zwrócili na niego uwagę, bo mężczyzna prowadził dwa rowery, a na twarzy nie miał maseczki.

Około godz. 21.30 policjanci w trakcie przejazdu radiowozem przez ul. Chodowieckiego (pomiędzy Aleją 3 Maja a ul. Reymonta) zauważyli mężczyznę, który prowadził dwa rowery, a na twarzy nie miał wymaganej maseczki. Widząc zainteresowanie funkcjonariuszy, wsiadł na jeden z rowerów i prowadząc jedną ręką drugi, skręcił w boczną uliczkę.

Gdy policjanci zbliżyli się do podejrzanego rowerzysty, ten odrzucił prowadzony przez siebie jednoślad, a na drugim zaczął uciekać, bynajmniej, jak się później okazało, nie z powodu złamania reżimu sanitarnego.

Pościg radiowozem stał się niemożliwy, gdy mężczyzna wjechał na krakowskie Błonia. Policjanci nie mając innej możliwości, pobiegli za uciekinierem i szybko go zatrzymali.  Ten jednak nie dał za wygraną. Agresywny wobec policjantów mężczyzna musiał zostać przez nich obezwładniony.

Jak się okazało, przed funkcjonariuszami uciekał mieszkający w Krakowie 35-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna przyznał się do kradzieży odrzuconego w trakcie ucieczki roweru, jednak pochodzenie drugiego jednośladu także budzi poważne wątpliwości. Mężczyzna stwierdził, że rower, na którym uciekał, kupił legalnie na targu, jednak ma on zeszlifowane numery. Przy mężczyźnie policjanci znaleźli także metalową rurkę, którą jak sam przyznał, używał do pokonywania zabezpieczeń rowerów.  W trakcie przeszukania miejsca zamieszkania mężczyzny policjanci znaleźli kolejny rower, którego pochodzenia zatrzymany nie był w stanie racjonalnie wytłumaczyć.

35-latek odpowie za kradzież (278 kk) oraz za nieumyślne paserstwo (art.292 kk). Za oba przestępstwa mężczyźnie grozi mu kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.

UWAGA! Jeżeli rozpoznajesz na zdjęciu swój rower, zadzwoń pod numer 12 61 51 078, Komisariat Policji IV w Krakowie.