Manewry ratownicze w powiecie Chrzanowskim

0

W dniu 24.03 o godzinie 10 Dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP  Chrzanowie odebrał informację że podczas biwaku harcerskiego na terenie kompleksu leśnego  w Libiążu przeszła burza z silnym wiatrem i poszkodowanych jest wiele osób.

Takim zgłoszeniem rozpoczęły się VIII Powiatowe Manewry Ratownicze im. st.  ogn. Stefana Skrzydlewskiego.

Na miejsce skierowano niezwłocznie najbliższe jednostki OSP oraz zastępy z JRG.

Podczas rozpoznania przybyłego na miejsce jako pierwszego KDR z OSP Libiąż potwierdzono zdarzenie, zadysponowane  zostały kolejne SiS.

Na terenie biwaku w związku z silnym wiatrem zostało powalonych wiele drzew co utrudniało zastępom dotarcie do poszkodowanych.  Wstępnie na terenie biwaku przebywało ok. 30 osób, część z nich zdołała w porę opuścić miejsce. Stwierdzono że poszkodowanych jest ok. 10 osób które w miarę docierania na miejsce kolejnych zastępów zostały ewakuowane z zagrożonego miejsca .Część z osób znalazła schronienie w murowanym budynku, skąd poszkodowani poinformowali służby że kilku z nich źle się poczuło. Zastęp który do nich dotarł stwierdził że w budynku wystąpiło zatrucie tlenkiem węgla. Poszkodowanych ewakuowano.

W międzyczasie na miejscu został utworzony przez OSP Chrzanów punkt medyczny w którym przyjmowane były poszkodowane osoby.

 

Kolejny epizod manewrów to wypadek drogowy, w zdarzeniu uczestniczyły trzy pojazdy w tym jeden który zapalił się. Tutaj działania strażaków polegały na ugaszeniu pożaru oraz ewakuacji poszkodowanych z pozostałych pojazdów oraz udzieleniu pomocy przedmedycznej oraz transportu karetkami do punktu medycznego.

Jak się okazało w płonącym pojeździe przebywał pasażer który po ugaszeniu został odnaleziony i dawał oznaki życia.

Pożar budynku i wybuch był kolejnym zadaniem dla ratowników.  Przybyłe na miejsce zastępy miały za zadanie ewakuację poszkodowanych z pożaru oraz udzielenie im pomocy a także ugaszenie płonącego budynku w którym znajdowała się butla z gazem.   Następnie poszkodowani zostali przetransportowani do punktu medycznego.

 

W działaniach brały udział jednostki PSP Chrzanów oraz jednostki OSP Libiąż, Luszowice, Chrzanów, Kwaczała, Płaza, Brodła, Alwernia, Psary, Moczydło, Dulowa, Babice, Jankowice, Rozkochów, Żarki, Płoki, Bolęcin i Zagórze.

 

Na miejscu ćwiczenia obserwowali między innymi  z-ca Komendanta KWPSP w Krakowie st. bryg. mgr Marek Bębenek,   Komendant Powiatowy PSP w Chrzanowie st. kpt. mgr inż. Andrzej Dybał.

Na koniec manewrów na wspólnym zebraniu zostały omówione wszystkie działania, zwrócono uwagę na to co było wykonane podczas działań nie do końca prawidłowo.

Reportaż Krzysztof www.112malopolska.pl