Narodowe Święto Niepodległości – „Dzień szacunku dla munduru”

8 listopada 2021, 16:30

Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje pod hasłem „Dzień szacunku dla munduru”. Akcja ma zasięg ogólnopolski, dlatego też zapraszamy do 103 jednostek wojskowych w całym kraju (w godzinach 10.00 – 15.00). 103 jednostki, bo właśnie w tym roku obchodzimy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

• 6. Brygada Powietrznodesantowa, ul. Zyblikiewicza 1, Kraków;

• 3. Regionalna Baza Logistyczna, ul. Montelupich 3, Kraków;

• Centrum Operacji Lądowych – Dowództwo Komponentu Lądowego, budynek nr 77, Rakowicka 29, Kraków;

• 1. Regionalny Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania, ul. Medweckiego 10, Kraków Balice.

Podczas „Dnia szacunku dla munduru” będzie można dowiedzieć się, czym jest mundur dla żołnierzy Wojska Polskiego, jak ważnym jest elementem dla naszego narodu i państwa, poznać zasady noszenia umundurowania, odkryć, co oznaczają jego kolory, kroje oraz czym jest np. gapa, beretka i co oznacza m.in. żółty otok na wojskowej rogatywce. Dowiemy się, kto może nosić mundur wojskowy, dlaczego nie każdy ubiór przypominający mundur jest prawdziwym mundurem, i w jakich sytuacjach zobaczymy żołnierza umundurowanego na galowo, a w jakich na służbowo oraz dlaczego żołnierz ma zawsze nakrycie głowy.

11 listopada podczas „Dnia szacunku dla munduru” w jednostkach będzie można porozmawiać z żołnierzami, odbędą się tam również pokazy mundurów i prezentacje sprzętu wojskowego. Każdy zainteresowany tradycjami i historią Wojska Polskiego będzie mógł odwiedzić salę tradycji jednostki. To wyjątkowe miejsce, bo to właśnie tam eksponowany jest sztandar wojskowy. To najważniejszy i najcenniejszy znak jednostki wojskowej, świadczący o męstwie jej żołnierzy i bojowej zdolności jednostki. To jej tożsamość, duma i historia.

Więcej: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/narodowe-swieto-niepodleglosci—dzien-szacunku-dla-munduru