Obywatel USA chciał wynieść z byłego obozu Auschwitz-Birkenau kolejową „szpilkę”.

0

W dniu 30 marca 2019 o godzinie 15:30 policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu zostali powiadomieni przez Straż Muzealną byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau, o ujęciu na terenie muzeum w Brzezince 37 – letniego turysty – obywatela USA, który wymontował element torowiska (szpilkę torową) z rampy kolejowej znajdującej się na terenie muzeum. 37 – latek znajdował się w grupie zwiedzającej, a fakt kradzieży dostrzegł turysta z innej grupy zwiedzających.

37 – latek trafił do oświęcimskiej komendy w związku z podejrzeniem kradzieży dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury. O zdarzeniu została powiadomiona Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu, która w tej sprawie wszczęła śledztwo.

Jeszcze tego samego dnia mężczyzna został przesłuchany w obecności biegłego tłumacza, a następnie został mu przedstawiony zarzut kradzieży dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury. Tuż przed godziną 21.00 mężczyzna został zwolniony. Za popełnione przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10.

Info KPP Oświęcim