Podejrzany o pedofilię z zarzutem

15 listopada 2021, 12:27

Policjanci z oświęcimskiej komendy Policji zatrzymali 20-letniego mieszkańca Śląska i przedstawili mu zarzuty usiłowania nakłonienia 12-latki do obcowania płciowego. Zatrzymanie podejrzanego było efektem czujności matki małoletniej i interwencji obywatelskiej grupy osób zajmujących się wyszukiwaniem pedofilii w Internecie.

W ubiegły czwartek (11.11.2021) dyżurny oświęcimskiej komendy Policji otrzymał zgłoszenie od przedstawiciela tzw. łowców pedofili dotyczące przebywającego na dworcu kolejowym w Oświęcimiu mężczyzny, który za pośrednictwem komunikatora internetowego próbował nakłonić 12-latkę do obcowania płciowego. Korespondencję tę ujawniła matka małoletniej, przeglądając wiadomości na telefonie córki. Natomiast „łowcy pedofili” zlokalizowali 20-latka na oświęcimskim dworcu i wezwali Policję.

We wskazane miejsce natychmiast ruszył jeden z patroli. Przed dworcem  funkcjonariusze zastali grupę osób, która wskazała podejrzewanego. 20-letni mieszkaniec Śląska trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy. Na prośbę oświęcimskich policjantów,  funkcjonariusze  ze Śląska  w  miejscu zamieszkania zatrzymanego przeprowadzili przeszukanie,  zabezpieczając jego sprzęt komputerowy.

Policjanci Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy szybko zweryfikowali  informacje wynikające ze zgłoszenia i zebrali dowody świadczące o tym, że podejrzany na przełomie października i listopada poprzez korespondencję prowadzoną za pośrednictwem popularnego komunikatora internetowego namawiał 12-letnią dziewczynkę do obcowania płciowego. Na tej podstawie, w piątek,  20-latkowi przedstawili zarzut usiłowania nakłonienia małoletniej poniżej lat 15 do  obcowania płciowego. Za takie  przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Tymczasem prokurator zastosował wobec podejrzanego dozór kuratora i zakaz  kontaktów oraz zbliżania się do pokrzywdzonej.