Podejrzany o znęcanie naruszył prokuratorskie zakazy, więc trafił do aresztu śledczego

0

Policja, Prokuratura oraz Sąd działając na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem, podejmują zdecydowanie działania wobec sprawców przestępstw przeciwko rodzinie. Przekonał się o tym 39 – letni mieszkaniec Oświęcimia. Mężczyzna naruszył prokuratorski zakaz zbliżania się i kontaktowania z żoną, w związku z tym został osadzony w areszcie śledczym.

W poniedziałek (15.07.2024)  policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, zgodnie z poleceniem prokuratora zatrzymali 39 – letniego mieszkańca Oświęcimia. Mężczyzna naruszył wydany kilka tygodni temu, prokuratorskie zakazy zbliżania się i kontaktowania z 46 – letnią żoną. Zakazy te zostały wydane, w związku z toczącym się od kilku tygodni postępowaniem, z którego wynikało, że mężczyzna wobec pokrzywdzonej przez pół roku dopuszczał się aktów przemocy. Podejrzany trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji.

W środę (17.07.2024)  39 – latek  został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie prokurator przedstawił mu dowody na złamanie zakazów. Następnie zatrzymany został doprowadzony do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu. Sędzia po zapoznaniu z materiałami sprawy,  przychylił się do prokuratorskiego wniosku. Wydał postanowienie o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym. Jeszcze tego samego dnia mężczyzna został osadzony w jednym z aresztów śledczych.

Za przestępstwo znęcania grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Nie czekaj. Przerwij przemoc.

Policjanci apelują, aby osoby pokrzywdzone przemocą złożyły zawiadomienie o przestępstwie. Ważne, aby przemoc została ujawniona. Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy również wiele instytucji między innymi: powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, czy ośrodki interwencji kryzysowej.