Podsumowanie majowego weekendu na drogach małopolski

0

W okresie od 27 kwietnia do 6 maja 2018 roku na terenie województwa małopolskiego doszło do 75 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 84 zostało rannych.

Ofiary śmiertelne to: 3 kierujących samochodami osobowymi, 2 pasażerów, 2 motocyklistów, 1 motorowerzysta, 1 piesza.

Wypadki śmiertelne:

W pierwszym dniu wydłużonego weekendu, tj. piątek 27 kwietnia w wypadkach zginęły dwie osoby.

Pierwszy z nich miał miejsce ok. godz. 12:58 w miejscowości Rozdziele w powiecie bocheńskim, gdzie jak wstępnie ustalono 19 – letni kierujący citroenem wykonując manewr wyprzedzania kolumny samochodów, najechał na wykonującego w tym czasie manewr skrętu w lewo kierującego motocyklem. W wyniku odniesionych obrażeń ciała 79 – letni motocyklista zmarł po przewiezieniu do szpitala.

Kolejny wypadek śmiertelny tego dnia miał miejsce w Szczawnicy około godz. 14:59, gdzie jak wynika ze wstępnych ustaleń 69 – letni kierujący oplem na łuku drogi nie dostosował prędkości, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w betonowy mur. W wyniku tego zdarzenia kierujący poniósł śmierć.

W niedzielę 29 kwietnia w miejscowości Spytkowice w powiecie nowotarskim, 27 – letni kierujący motocyklem, jak wstępnie ustalono na prostym odcinku drogi potrącił przechodzącą przez jezdnię 84 – letnią pieszą, która zmarła po przewiezieniu do szpitala.

W poniedziałek 30 kwietnia na drodze zginął 35 – letni motorowerzysta. Do tego wypadku doszło około godz. 21:24 w miejscowości Wygiełzów w powiecie chrzanowskim. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, kierujący motorowerem z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i doprowadził do czołowego zderzenia z samochodem ciężarowym ponosząc śmierć na miejscu.

Do najtragiczniejszego wypadku tego weekendu doszło 1 maja około godz. 15:38 w miejscowości Wola Filipowska w powiecie krakowskim. Jak wstępnie ustalono nietrzeźwy 43 – letni kierujący audi (1,1 promila alkoholu), na łuku drogi doprowadził kolejno do zderzenia z jadącym z przeciwnego kierunku kierującym vw golfem, a następnie z oplem kierowanym przez 53 – letniego mężczyznę. W wyniku tego zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierujący oplem oraz jego dwie pasażerki w wieku 53 i 81 lat. Pozostali uczestnicy zdarzenia odnieśli obrażenia ciała.

W piątek 4 maja około godz. 19:42 w miejscowości Świdnik w powiecie limanowskim, 17 – letni kierujący motocyklem – jak wstępnie ustalono nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze i podczas wyprzedzania dwóch motocyklistów i pojazdu osobowego stracił panowanie nad pojazdem i zjechał z drogi do koryta potoku. W wyniku poniesionych obrażeń ciała zmarł po przewiezieniu do szpitala.

W sobotę 5 maja około godz. 9:10 w Nowym Targu, 47 – letni kierujący renaultem, jak wynika ze wstępnych ustaleń, na prostym odcinku drogi z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu doprowadzając do czołowego zderzenia z jadącym z przeciwnego kierunku samochodem daewoo tico. W wyniku tego zdarzenia 60 – letni kierujący pojazdem daewoo poniósł śmierć na miejscu, a kierujący renaultem doznał ciężkich obrażeń ciała.

Nietrzeźwi kierujący:

W czasie prowadzonych działań, podczas każdej kontroli drogowej policjanci sprawdzali stan trzeźwości kierujących ujawniając 259 prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości.

Udział policjantów ruchu drogowego:

Podczas działań tegorocznej majówki na bezpieczeństwem czuwało ponad 3660 małopolskich policjantów ruchu drogowego.

Karpacki Wyścig Kurierów:

W dniach 28 – 29 kwietnia oraz 2 – 3 maja na terenie Małopolski realizowane było zabezpieczenie wyścigu kolarskiego pn. Karpacki Wyścig Kurierów. Powyższe zabezpieczenie odbyło się bez wydarzeń.

Statystyka ubiegłorocznej majówki:

Podczas ubiegłoroczne weekendu majowego w okresie od 28.04 do 3.05.2017 roku doszło do 46 wypadków, w których śmierć poniosły 2 osoby, a 53 zostały ranne. Ponadto zatrzymano 130 nietrzeźwych kierujących.