Policjanci udaremnili kolejną próbę wyłudzenia pieniędzy metodą „na policjanta CBŚP”.

0

Zdarzenie miało miejsce w Krakowie w ubiegłym tygodniu.  Sprawca działał według znanego już scenariusza. Najpierw, podając się za policjanta, zadzwonił na telefon stacjonarny do seniorki i zażądał podania jej numeru komórkowego. Kobieta, ufając, że ma do czynienia ze stróżem prawa, posłusznie wykonała polecenie, a mężczyzna ponownie zatelefonował do niej na wskazany numer. Rozmówca, w celu wzbudzenia większego zaufania swej ofiary, polecił jej, aby nie rozłączając się, wybrała 997 i potwierdziła jego wiarygodność, co też uczyniła. Wówczas  w słuchawce usłyszała głos innego mężczyzny – rzekomego dyżurnego.

Dalej zdarzenie przebiegało dynamicznie. Oszust, pod legendą ochrony środków ulokowanych na jej rachunku bankowym, nakazał kobiecie, aby udała się do placówki finansowej, a następnie wypłaciła swe  oszczędności. Kolejno seniorka, za jego namową, zaciągnęła kredyt  i wszystkie pieniądze, w łącznej kwocie 36 600 zł,  „na czas trwania tajnej akcji”, ulokowała na koncie rzekomo należącym do prokuratura. Gdy oszust kolejny raz nakazał jej zawarcie umowy kredytowej w innej placówce, kobieta zaczęła podejrzewać, że padła ofiarą przestępcy.

Wtedy rozłączyła rozmowę z oszustem i powiadomiła o zdarzeniu Policję. Mundurowi z Komisariatu V Policji w Krakowie, pomimo iż placówka bankowa była już nieczynna, błyskawicznie nawiązali kontakt z jej centralą, aby anulować transakcję. Dzięki skutecznym działaniom funkcjonariuszy, starsza pani nie straciła uzyskanych dzięki kredytowi pieniędzy. Aktualnie śledczy prowadzą postępowanie mające na celu ustalenie i zatrzymanie oszusta, któremu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.