Policyjna akcja „Wielkanoc 2018”.

0

Przez cały okres Świąt Wielkanocnych nad bezpieczeństwem podróżnych czuwali policjanci, których głównym celem była pomoc kierującym w spokojnym dotarciu do celu podróży.  Wstępne podsumowanie świątecznego weekendu pokazuje, że było znacznie bezpiecznej niż w 2017 roku.

Policjanci podczas działań „Wielkanoc 2018” policjanci pomagali kierowcom (np. ułatwiając ruch na węzłach komunikacyjnych) i prowadzili kontrole drogowe (każdorazowo badając trzeźwość kierowców).  Funkcjonariusze podejmowali także stanowcze interwencje wobec uczestników ruchu popełniających wykroczenia, które stanowią główne przyczyny wypadków drogowych.

Np. w piątek myśleniccy policjanci  patrolując ulice miasta zwrócili uwagę na kierowcę  BMW. Kiedy chcieli zatrzymać jadący przed nimi samochód włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe. BMW zaczęło jednak przyśpieszać i nie reagując na dawane przez policjantów sygnały pędziło ulicami Myślenic  stwarzając zagrożenie. Po zatrzymaniu badanie trzeźwości 52-letniej kierującej wykazało ponad 1,5 promila.  Okazało się, że mieszkanka Gminy Tokarnia już wcześniej miała odebrane uprawnienia do kierowania pojazdami.

Jedyny wypadek śmiertelny zaistniał  2 kwietnia tj. w świąteczny poniedziałek w Rabce Zdrój około godziny 11.30.  35-letni kierujący VW Polo na łuku drogi utracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze, po czym uderzył w przydrożne drzewo. W stanie ciężkim został przetransportowany do szpitala – gdzie zmarł. Badanie na zawartość alkoholu wykazało, że mężczyzna miał 1,56 promila alkoholu we krwi. Ponadto kierujący nie miał uprawnień do kierowania, a pojazd którym kierował nie miał ubezpieczenia ani aktualnych badań technicznych.

Bilans tegorocznych wyjazdów świątecznych pokazuje, że w okresie od 30 marca do 2 kwietnia 2018 roku doszło do 20 wypadków drogowych (o 8 mniej niż rok temu),  w których zginęła 1 osoba (w 2017 roku zginęły 3 osoby), a 21 zostało rannych (spadek o 15). W czasie prowadzonych działań policjanci wyeliminowali z ruchu 69 nietrzeźwych kierujących (spadek o 31).