Pożar budynku dworca PKP w Oświęcimiu FOTO, FILM

0

Wczoraj(29.11.) o godzinie 16:10 Dyżurny Operacyjny SK KP PSP w Oświęcimiu, odebrał zgłoszenie o pożarze dworca kolejowego w Oświęcimiu przy ul. Powstańców Śląskich. Takie samo zgłoszenie wpłynęło do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie.

W pierwszej kolejności na miejsce pożaru zadysponowano dwa zastępy JRG Oświęcim(GBARt Volvo, GCBA Scania) oraz zastęp najbliższej jednostki OSP z Brzezinki( GBA Volvo).

Po dotarciu w rejon działań, Kierujący Działaniami Ratowniczymi (KDR) podał informację do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP(SK KP PSP) o wielkości pożaru oraz dużym zadymieniu, jednocześnie prosząc o wsparcie działań, dodatkowymi siłami i środkami(SiS).

Dyżurny Operacyjny zadysponował na miejsce zastęp GCBM 18/8(Cysterna) z JRG Oświęcim oraz ciężki samochód gaśniczy z OSP Włosienica (GCBARt Jelcz).

Pod nieobecność zastępów JRG Oświęcim, w stan gotowości operacyjnej postawiono druhów z Oświęcimskiej OSP, którzy po chwili i tak zostali skierowani na miejsce działań.

Po kilku minutach na miejsce pożaru przybył st.kpt. Zbigniew Jekiełek-zastępca dowódcy JRG Oświęcim, który przejął dowodzenie akcją.

Do zabezpieczenia operacyjnego powiatu wezwano strażaków z OSP Brzeszcze, oraz strażaków JRG Oświęcim pełniących dyżur domowy.

Pożar wybuchł na piętrze Dworca, w którym prowadzono przebudowę obiektu. W środku składowano min. Styropian. Spaleniu uległa również elewacja budynku – powiedział Pełniący Obowiązki  Dyżurnego Operacyjnego SK KP PSP w Oświęcimiu mł.kpt. Maciej Dziura.

Z naszych ustaleń wynika że ogień został zaprószony przez pracowników, którzy prowadzili w środku pracę spawalnicze.

Kilka minut po godzinie 18 na miejsce pożaru przybył Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu – st.kpt. Marcin Głogowski.

Na miejsce zdarzenia przybył również Oficer Operacyjny z Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie.

Działania gaśnicze trwały do godziny 20:25. Pożar gasiło 37 strażaków(18 z OSP, 16 z JRG, 1 z KP PSP, 2 z KW PSP)

SIS:

GBA 2,5/24 VOLVO OSP Brzezinka

GBARt 3,2/24 RENAULT OSP Oświęcim

GCBARt 5/24 JELCZ OSP Włosienica

GBARt 2,5/16/250 VOLVO JRG Oświęcim

GCBA 5/40 SCANIA JRG Oświęcim

GCBM 18/8 JELCZ JRG Oświęcim

SCH 40 VOLVO JRG Oświęcim

SLRR FORD JRG Oświęcim

SLOp OPEL KP PSP Oświęcim

SLOp NISSAN KW PSP Kraków

Pogotowie Gazowe

Pogotowie Energetyczne

Patrole Policji

Straż Miejska

Reportaż: Redakcja www.oswiecim112.pl