Pożar budynku mieszkalnego. Strażacy przez blisko 5 godzin prowadzili działania. ZDJĘCIA!

0

Wczoraj (21 kwietnia) około godziny 15.20  Dyżurny Operacyjny SK KM PSP w Nowym Sączu odebrał zgłoszenie o pożarze budynku w Mostkach.

Na miejsce zadysponowano zastępy z JRG nr 2 w Nowym Sączu,OSP Moszczenica Wyżna, OSP Moszczenica Niżna, OSP Stary Sącz, OSP Gołkowice oraz OSP Gabon.

Pierwsze zastępy potwierdziły iż doszło do pożaru w budynku mieszkalnym a dokładnie pali się poddasze.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz weszli do wnętrza budynku z liniami gaśniczymi. Strażacy weszli do budynku po drabinie przez okno oraz przez wyłaz w stropie. W mieszkaniu na piętrze znajdowały dwie butle z gazem propan – butan, które wyniesione zostały na zewnątrz (butle nie były poddane oddziaływaniu promieniowania cieplnego). W części inwentarskiej znajdowały się zwierzęta. Właściciel przed przyjazdem straży pożarnej wyprowadził na zewnątrz jedną z krów. Po konsultacji z właścicielem odstąpiono od ewakuacji reszty zwierząt ze względu na ich agresywne zachowanie się. Ustalono również, że pożarem objęte są pomieszczenia nad stajnią w części inwentarskiej. W pomieszczeniach tych składowana była słoma i siano. W bliskiej odległości od płonącego budynku znajdował się drewniany budynek mieszkalny, drewniany budynek gospodarczy i garaże. Strażacy zbudowali zasilanie wodne z hydrantu oddalonego o około 120 m od pożaru oraz prowadzili prace rozbiórkowe dachu i usuwali słomę. Na miejsce przybyło pogotowie energetyczne, którego pracownicy odłączyli na słupie dopływ prądu do budynku oraz wyłączyli napięcie w pobliskiej linii energetycznej. Budynek oddymiano wentylatorami. Zrzucane nadpalone drewniane elementy dachu i słomę przelewano wodą. Pomieszczenia na piętrze budynku zostały sprawdzone przy użyciu urządzeń pomiarowych, które wskazywały stężenie tlenku węgla. Pomieszczenia zostały przewietrzone. Część mieszkalna budynku została zalana wodą spływającą poprzez gniazdka sieciowe i otwory prądowe doprowadzające prąd do lamp w suficie. Mienia z mieszkania nie ewakuowano na prośbę właściciela – informuje KM PSP Nowy Sącz

Działania prowadziło 8 zastępów PSP i OSP ok 50 strażaków. Czas działań 4,5 godz.. Przyczyną pożaru najprawdopodobniej był nieszczelny komin.

Fot. KM PSP Nowy Sącz