Pożar na terenie firmy składującej odpady. ZDJĘCIA, FILM!

0

Wczoraj (10.04) po godzinie 20:00 do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz bezpośrednio do Dyżurnego Operacyjnego SK KP PSP w Oświęcimiu, wpływały zgłoszenia o pożarze w miejscowości Łęki w gminie Kęty. Z informacji zgłaszających wynikało, że może palić się budynek oraz samochód ciężarowy, który mógł wcześniej w ten budynek uderzyć.

Dyżurny Operacyjny zadysponował na miejsce pożaru zastępy z OSP Łęki, OSP Bielany i JRG Oświęcim. Po otrzymaniu pierwszych informacji od zastępów, które pierwsze przybyły do zdarzenia – zdecydowano o zadysponowaniu kolejnych sił i środków. Do Łęk udały się kolejne samochody gaśnicze z OSP Zasole, OSP Kęty, OSP Jawiszowice oraz cysterna z oświęcimskiej JRG.

Pierwsze jednostki miały trudne zadanie, ze względu na rozwinięty pożar. KDR podjął decyzję o podaniu prądów wody w obronie budynku oraz natarciu na palący się samochód ciężarowy z naczepą, na której miały znajdować się ścięte śmieci w pojemnikach typu Big-Bag.

Na miejscu pojawił się . bryg. mgr inż. Ryszard Dudek z Sekcji ds. Kontrolno–Rozpoznawczych, który przejął dowodzenie.

Po ponad godzinnej walce z żywiołem strażakom udało się opanować pożar, po czym przystąpiono do jego dogaszania. Na pogorzelisku pojawiła się koparka, która ma pomóc strażakom w dogaszaniu ściętych elementów tworzywa sztucznego.

W wyniku pożaru spaleniu uległ samochód ciężarowy z naczepą wypełnioną ściętymi elementami sztucznymi oraz składowane w pojemnikach typu big-bag zapakowane śmieci. Powierzchnia pożaru to 250m2.

Na miejsce pożaru udał się Komendant Powiatowy PSP w Oświęcimiu bryg. Piotr Filipek.

Dokładne okoliczności powstania pożaru ustalają policyjni biegli.

W kulminacyjnym momencie pożar gasiło ponad 50 strażaków z 11 zastępów straży pożarnej. Działania zakończono ok 1 w nocy.

Na czas akcji zabezpieczenie miasta Oświęcim pełnili strażacy z OSP Oświęcim, którzy interweniowali przy neutralizacji plamy substancji ropopochodnej.

Film: Dawid Burzacki – www.112Małopolska.pl

Zdjęcia: Mateusz – www.112Małopolska.pl