Pożar w podziemnym garażu w Krakowie. FOTO!

0

Wczoraj (19.02.2017r.) o godz. 12:30 Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania KM PSP w Krakowie przyjął zgłoszenie o pożarze w garażu przy ul. Dekarzy w Krakowie.

Do zdarzenia zadysponowano kilka zastępów z Jednostek Ratowniczo Gaśniczych z Krakowa oraz Oficera Operacyjnego Miasta.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zabezpieczono teren działań. W trakcie rozpoznania ustalono że w garażu podziemnym oraz na klatce schodowej budynku wielorodzinnego panuje silne zadymienie. Przed przybyciem na miejsce zdarzenia służb ratunkowych budynek opuściło 17 osób. KDR zadysponował Pogotowie Energetyczne i Gazowe które odłączyły media w całym budynku. Dwie roty strażaków wyposażone w aparaty ODO i kamerę termowizyjną rozpoczęły przeszukiwanie garażu podziemnego w celu odnalezienia źródła pożaru. Równocześnie z działaniami w garażu prowadzono oddymianie klatek schodowych bloku mieszkalnego oraz kontrolę wszystkich mieszkań. Działania były utrudnione ze względu na bardzo duże zadymienie i wysoką temperaturę w garażu. Po zlokalizowaniu źródła pożaru podano 3 prądy gaśnicze w natarciu. Dwa prądy wodne i jeden prąd piany gaśniczej. Po ugaszeniu pożaru i oddymieniu garażu podziemnego stwierdzono że doszczętnie spłonął jeden samochód a dwa pojazdy znajdujące się w pobliżu zostały nadpalone. Spaleniu i zniszczeniu uległa również instalacja elektryczna, wodno- kanalizacyjna i oświetleniowa. Ponadto tynk na całej powierzchni garażu został osmolony, a bezpośrednio w okolicy spalonego pojazdu odpadł od ścian i sufitu. Po oddymieniu budynku skontrolowano wszystkie mieszkania, klatki schodowe oraz garaż podziemny przy użyciu detektora wielogazowego Tetra 3. Pomiary nie wykazały obecności tlenku węgla ani innych niebezpiecznych substancji – informuje KM PSP w Krakowie.

Miejsce zdarzenia przekazano pisemnie zarządcy obiektu. Czynności wyjaśniające powstanie pożaru, prowadzą Policjanci z KP 5 Kraków.

W działaniach, które trwały 2,5 godziny – udział brało 8 zastępów z JRG 1,2,5,6 Kraków oraz Oficer Operacyjny Miasta. Akcję  ratowniczo-gaśniczą zabezpieczał Zespół Ratownictwa Medycznego.

Foto: KM PSP Kraków