Premier ogłosił wczoraj plan masowych szczepień Polaków

0

Najprawdopodobniej na przełomie stycznia i lutego zaczną się szczepienia przeciwko koronawirusowi. Informacje o terminie Polacy dostaną telefonicznie lub za pośrednictwem wiadomości SMS. Będą mogli też skorzystać ze specjalnej infolinii. W środę po południu premier Mateusz Morawiecki zaprezentował plany dot. szczepień.

Premier poinformował w środę, że Polska kupi ponad 45 mln dawek szczepionki w ramach umów zawartych z trzema firmami:

  • Pfizer BioNTech,
  • Johnson&Johnson
  • AstraZeneca.

Koszt zakupu to od 5 -10 mld zł. Szczepionka będzie darmowa i dobrowolna. – Proces szczepień będzie zorganizowany w sposób prosty: rejestracja online, ale możliwość też tradycyjnie, zgłoszenie do punktu szczepień, szczepienie, powtórzenie po 21 dniach – wyjaśniał Mateusz Morawiecki.

O styczniowym terminie szczepień mówił już wcześniej i premier Mateusz Morawiecki, i minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia podkreśla jednak, że połowa stycznia to termin dość optymistyczny. Najpewniej szczepienia ruszą bliżej przełomu stycznia i lutego.

Jak informuje rząd, pierwsze szczepienia obejmą najpierw medyków. Na liście priorytetowej są też seniorzy powyżej 75. roku życia. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, jest ich w tej chwili 2,7 mln.