Rząd docenił strażaków OSP biorących udział w zeszłorocznej akcji po burzy na Giewoncie. ZDJĘCIA

0

W dniu 17 stycznia w siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przedstawiciele OSP biorących udział w akcji ratunkowej po tragicznej burzy w Tatrach na Giewoncie, w sierpniu 2019 r. spotkali się z Pawłem Szefernakerm – sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Z rąk wiceministra oraz wojewody małopolskiego Piotra Ćwika druhny i druhowie otrzymali symboliczne wyróżnienia.

– W imieniu pana premiera Mateusza Morawieckiego oraz pana ministra Mariusza Kamińskiego chciałbym bardzo podziękować za trud każdego z Was. Bez Waszego zaangażowania nie byłoby tak sprawnej akcji. To pokazuje, jak ważna jest współpraca OSP ze wszystkimi innymi służbami dbającymi o bezpieczeństwo w kraju. Będziemy inwestować w sprzęt Ochotniczych Straży Pożarnych. Nie da się z dnia na dzień nadrobić pewnych zaniedbań, ale jest potrzeba wzmacniania OSP poprzez lepszy, nowoczesny sprzęt – mówił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

 

Wiceminister wręczył 76 druhom z powiatów tatrzańskiego, nowotarskiego i suskiego pamiątkowe grawertony. Wyróżnienia otrzymali druhowie z OSP: Olcza, Kościelisko, Witów, Małe Ciche, Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska, Rzepiska II, Leśnica, Jordanów, Bystra Podhalańska, Stryszawa, Sidzina i Nowy Targ.

Tragiczna burza nad Tatrami przeszła 22 sierpnia 2019 roku. Na skutek wyładowań atmosferycznych 4 osoby zginęły, a ponad 150 osobom konieczne było udzielenie pomocy. Poszkodowani zostali przewiezieni do ośmiu szpitali, w których pracowało 270 osób. Oprócz ratowników TOPR, GOPR oraz służb medycznych działania wspierały formacje podległe MSWiA. W akcji brało udział około 90 strażaków z PSP i OSP.

– To była największa w historii akcja ratownicza w Tatrach, z największą liczbą osób poszkodowanych, którym trzeba było pomóc. Państwo brali udział w tej akcji i chciałem za to bardzo serdecznie podziękować w imieniu pana premiera i pana ministra Mariusza Kamińskiego – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker.

 

– Dziękuję Wam za udział w akcji ratowniczej pod Giewontem i za ofiarne zaangażowanie. Możemy być dumni z małopolskich służb. Strażacy-ochotnicy zawsze są blisko ludzi, gotowi nieść pomoc niezależnie od okoliczności – w myśl dewizy „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Transmisja z wręczenia wyróżnień:

Opublikowany przez Małopolski Urząd Wojewódzki Piątek, 17 stycznia 2020

 

Źródło: MSWiA, Małopolski Urząd Wojewódzki.