Oszust podający się za policjanta, przekonał seniorkę do przekazania pieniędzy w zamian za uwolnienie syna, który miał spowodować wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Drugi ze sprawców, który zabrał od pokrzywdzonej kilkadziesiąt tysięcy złotych, został zatrzymany w Andrychowie. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność.
17 grudnia br. przed południem 82-letnia mieszkanka powiatu suskiego odebrała telefon od mężczyzny, który przedstawił się jako policjant. Poinformował kobietę, że jej syn spowodował wypadek drogowy, w którym zginęła kobieta i konieczne jest wpłacenie kilkudziesięciu tysięcy złotych bo inaczej jej syn pójdzie do więzienia. Roztrzęsiona kobieta przekazała oszustowi informacje, jaką kwotą dysponuje. Po pieniądze miał zgłosić się inny policjant. Rzeczywiście za chwilę pojawił się mężczyzna, który zabrał przygotowaną gotówkę spakowaną w pudełko. Kobieta po przekazaniu pieniędzy nadal kontynuowała rozmowę telefoniczną podczas której usłyszała, że wpłaconych pieniędzy jest mało i musi ich dołożyć. Zestresowana seniorka dołożyła resztę posiadanych pieniędzy, które podobnie zapakowała i po które zaraz pojawił się ten sam mężczyzna. Rozmówca przez telefon otrzymał od niej informację o przekazaniu pieniędzy po czym rozłączył się. Pokrzywdzona zadzwoniła zaraz do rodziny, która zaprzeczyła, by opisana sytuacja związana z wypadkiem jej syna miała miejsce. Kobieta zorientowała się, że została oszukana i niezwłocznie zadzwoniła na Policję. Powiadomieni o zdarzeniu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej zebrane informacje przekazali do innych jednostek Policji. oszust został zatrzymany w Andrychowie wraz z zabranymi od seniorki pieniędzmi. Dzień później, 20-latek usłyszał zarzut oszustwa oraz przywłaszczenia funkcji funkcjonariusza, za co grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.
W czasie okresu świątecznego znajdźmy chwilę czasu i porozmawiajmy z naszymi bliskimi. Apelujemy do dzieci i młodzieży o przekazanie naszych rad starszym rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów, domokrążców i innych przestępców.
NALEŻY PAMIĘTAĆ, BY POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY OSOBIŚCIE I NIE WPUSZCZAĆ ICH DO DOMU LUB MIESZKANIA!
Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy lub udzielenie pożyczki, należy zawsze:
- nie działać w pośpiechu i odłożyć termin przekazania pieniędzy (najlepiej o kilka dni);
- nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel;
- potwierdzić informację, dzwoniąc na numer alarmowy 112;
- jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu. Najlepiej, żeby towarzyszyli Ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny;
- nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące;
- nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, adresu zamieszkania, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.