Skuteczna walka sądeckich policjantów z przestępczością gospodarczą i narkotykową

0

W 2023 roku sądeccy policjanci zajmujący się na co dzień zwalczaniem przestępczości gospodarczej i narkotykowej prowadzili intensywne działania. Efektem ich pracy było m.in. ukrócenie procederu poświadczania nieprawdy w dokumentacji finansowo-księgowej w jednej z sądeckich firm, zabezpieczenie 15 kilogramów narkotyków oraz 41 kilogramów tytoniu i 36 tysięcy 280 sztuk papierosów bez znaków akcyzy skarbowej.

W kategorii przestępstw o charakterze gospodarczym w 2023 roku sądeccy policjanci wszczęli 1016 postępowań (najwięcej w Małopolsce, poza KMP w Krakowie), osiągając przy tym wysoki poziom wykrywalności, który wyniósł 82,8% (to drugi najlepszy wynik wśród jednostek garnizonu małopolskiego). Przestępstwa gospodarcze nie mają bezpośredniego wpływu na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, tak jak jest to w przypadku przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu czy mieniu. Liczba wszczętych postępowań świadczy natomiast o zaangażowaniu i dobrej pracy sądeckich funkcjonariuszy.

W 2023 roku policjanci Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu zakończyli śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu, które dotyczyło nieprawidłowości w jednej z firm działających na terenie powiatu nowosądeckiego. W tym czasie policjanci przeanalizowali dokumentację finansowo-księgową firmy, zabezpieczoną w 42 kartonowych pudłach, przesłuchali ponad 4,5 tysiąca osób, w tym klientów, podwykonawców, instalatorów i pracowników firmy. Policjanci regularnie współpracowali także z pracownikami Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w związku z toczącymi się jednocześnie postępowaniami skarbowymi. W efekcie jedna osoba usłyszała zarzut dokonania 1410 czynów karalnych związanych z poświadczaniem nieprawdy w wystawianych fakturach, co miało znaczenie prawne dla rzetelności ksiąg rachunkowych i deklaracji VAT. Jak wynikało z ustaleń, firma, by zdobyć klientów oferowała im towar wraz z montażem, jednak usługa nie była wykonywana, z kolei klient kupował taniej, ponieważ zamiast 23-procentowej stawki podatku VAT, płacił 8 procent. Za popełnione przestępstwo z art. 271 § 3 kk grozi kara do 8 lat więzienia.

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą we wrześniu 2023 roku zatrzymali 56-latka, który w wynajmowanych garażach na terenie Nowego Sącza przechowywał nielegalną krajankę tytoniu oraz papierosy. Podczas realizacji zabezpieczyli łącznie ponad 41 kilogramów tytoniu i 36 tysięcy 280 sztuk papierosów bez znaków akcyzy skarbowej. Swoją działalnością właściciel nielegalnego towaru naraził Skarb Państwa na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego w kwocie ponad 70 tysięcy złotych.

W kategorii przestępstw narkotykowych w 2023 roku sądeccy policjanci wszczęli 170 postępowań, osiągając przy tym bardzo wysoki poziom wykrywalności, który wyniósł 98,5%. Funkcjonariusze w trakcie prowadzonych działań oraz podejmowanych interwencji ujawnili i zabezpieczyli łącznie ponad 15 kilogramów substancji zabronionych, w tym około 11 kilogramów marihuany o łącznej czarnorynkowej wartości około 750 tysięcy złotych.

W 2023 roku w jednym z większych sukcesów policjantów zwalczających przestępczość narkotykową były realizacje prowadzone na terenie powiatu limanowskiego, bocheńskiego i wielickiego. Ich efektem było zabezpieczenie 5,4 kilograma różnego rodzaju narkotyków (m.in. marihuany, mefedronu, amfetaminy, MDMA, 3-CMC, kokainy) oraz 407 sztuk tabletek ecstasy. Zarzuty posiadania znacznych ilości narkotyków i wprowadzania ich do obrotu usłyszało 5 osób, a trzy z nich decyzją sądu zostały aresztowane na 3 miesiące. Za popełnienie takich przestępstw grozi do 12 lat więzienia.

Z kolei pod koniec 2023 roku w wyniku prowadzonych działań na terenie gminy Stary Sącz policjanci zatrzymali mężczyznę, u którego ujawnili ponad kilogram narkotyków – marihuany, siarczanu amfetaminy oraz amfetaminy w postaci płynnej. Właściciel nielegalnych substancji usłyszał zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających, za co grozi mu od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Ponadto został tymczasowo aresztowany na dwa miesiące.