Tlenek węgla zaatakował w Oświęcimiu. Śmigłowiec LPR przetransportował 12-latke do komory hiperbarycznej. ZDJĘCIA, FILM!

0

W dniu 6 stycznia 2018 około godziny 12.00 w jednym z mieszkań Osiedla Pileckiego w Oświęcimiu doszło do podtrucia tlenkiem węgla. Do szpitala Pogotowie Ratunkowe przewiozło trzy osoby w tym matkę oraz dwie jej córki 12 i 15 – letnią. Matka i jej starsza córka po badaniach opuściły już szpital, natomiast 12 – latka została przetransportowana helikopterem LPR Ratownik 4, do Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu na leczenie w komorze hiperbarycznej.

Strażacy po przeprowadzeniu badania powietrza w mieszkaniu potwierdzili zawartość tlenku węgla. Urządzenia wskazywały powyżej 500 ppm.

W trakcie czynności na miejscu zdarzenia policjanci ustalili, że 12 – latka zatruła się tlenkiem węgla podczas kąpieli, w łazience, w której funkcjonował piecyk gazowy.

Służby ratunkowe ponownie przypominają, że w okresie zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze czy przewody wentylacyjne są źle użytkowane, wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia CO czyli czadem. Aby zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich, należy sprawdzić drożność wentylacji, a także wyposażyć mieszkanie w czujnik tlenku węgla.

Przypominamy, że tlenek węgla jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, więc ludzie go nie wyczuwają, natomiast czujnik tlenku węgla wykryje nawet niewielkie jego stężenie i natychmiast zasygnalizuje to alarmem.

Fot. Stanisław Stachura – www.112Małopolska.pl

Fot. Jacek Krawczyk – Fotografia Ratownicza Jacek Krawczyk

Ladowanie LPR Ratownik 4

Opublikowany przez OSWIECIM112-Oświęcimskie Ratownictwo Niedziela, 6 stycznia 2019