Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Polscy Łowcy Burz, wydali ostrzeżenia przed silnymi opadami deszczu oraz przed burzami dla naszego województwa.
STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka ulewnych, opadów deszczu.
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka wystąpienia burz z porywami wiatru.
Obszar: województwo małopolskie
Ważność: od 2018-05-16 11:00:00 do 2018-05-17 23:00:00
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu okresami umiarkowanym. Prognozowana suma opadów za okres obowiązywania ostrzeżenia od 35 mm do 50 mm, lokalnie do 80 mm. Prognozowane jest także wystąpienie w ciągu dnia 16.05 burz z porywami wiatru do 75 km/h.
Prawdopodobieństwo: 80% (Burze), 90% (Intensywne opady deszczu)
Uwagi: Brak.
Czas wydania: 2018-05-15 17:13:00
Synoptyk IMGW-PIB: Alina Jasek-Kamińska
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie
PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.05.2018 godz. 08:00 CEST do 17.05.2018, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych, opadów deszczu.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W środę Polska znajdzie się pod wpływem aktywnego niżu z systemem frontów atmosferycznych, który nadejdzie z południa i ulegnie intensyfikacji na terenie naszego kraju. W połączeniu z wilgotnym powietrzem napływającym w ciepłym sektorze niżu oznacza deszczową i burzową pogodę na przeważającym obszarze kraju.
OMÓWIENIE:
…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia i możliwością burz…
W rejonie prognozowana jest mała/umiarkowana chwiejność (CAPE do 400-800 J/kg). W związku z wielkoskalowymi ruchami wznoszącymi w rejonie niżu i frontów, prognozuje się intensywny rozwój chmur kłębiasto-deszczowych. W środowisku umiarkowanych, pionowych uskoków wiatru (DLS 10-15 m/s) i silnego wspomagania konwekcji rozwijać się będą przede wszystkim multikomórki. Ze względu na wyraźne zwolnienie niżu i frontów nad naszym krajem możliwy jest układ typu „training storms” (burza wielokomórkowa przemieszczająca się wzdłuż swojej osi) oraz 1-2 superkomórki wysokoopadowe. W związku z tym i dużą wodnością troposfery (do 30-32 mm) miejscami mogą wystąpić ulewne opady powodujące podtopienia i zalania. Obszar, na którym ryzyko wystąpienia dużych sum opadowych pochodzenia konwekcyjnego jest podwyższone został objęty 1 stopniem zagrożenia, ale silnych, przelotnych opadów nie można wykluczyć na całym obszarze objętym możliwością burz. Ponadto, na południowym-wschodzie i południu kraju pojawią się również intensywne opady wielkoskalowe. Okres największej intensywności burz powinien przypaść na popołudnie i wieczór, ale miejscami możliwe są one również przed południem i w pierwszej części nocy.