UWAGA ! OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE !

0

Polscy Łowcy Burz oraz IMGW ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu w najbliższych godzinach na terenie województwa małopolskiego.

POLSCY ŁOWCY BURZ

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin południe Polski musi być przygotowane na obfite opady deszczu. Wszystko przez rozległy obszar obniżonego ciśnienia, który znalazł się na południowy wschód od naszego kraju. Miejscami ulewne opady deszczu występują już teraz. Według prognoz, silne opady mogą potrwać aż do piątku. Miejscami na terenach górskich i podgórskich może spaść w ciągu doby do 50-80 mm deszczu, co będzie wiązać się z raptownym wzrostem poziomu wód w wielu rzekach oraz z lokalnymi podtopieniami. W czwartek i piątek po południu mogą dodatkowo pojawić się burze, podczas których opady mogą być szczególnie intensywne, a to z kolei może być przyczyną lokalnych powodzi błyskawicznych. Największych opadów spodziewamy się na południu woj. podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, a także na południowym wschodzie woj. dolnośląskiego.

Poniżej prezentujemy obliczenia 3-godzinnej sumy opadów deszczu wg modelu UMPL dostępnego na stronie ICM (http://meteo.pl) na dzisiejszą noc oraz całkowitą sumę opadów w ciągu nadchodzących 72 godzin obliczoną przez model WRF (wyniki dostępne na stronie http://modellzentrale.de)

.

Ostrzeżenia meteorologiczne: Intensywne opady deszczu stopień: 1
prawdopodobieństwo: 80%

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym okresami silnym. Możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia – miejscami od 30 mm do 40 mm.

Ostrzeżenie 8/2018 Ważne Od: 2018-06-28 02:00:00 Do: 2018-06-28 15:00:00 synoptyk IMGW-PIB: Romuald Kaseja Czas wydania: 2018-06-27 11:52:00 Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie