Warsztaty z zakresu ratownictwa technicznego w powiecie wielickim ZDJĘCIA!

0

W sobotę 4 lipca ne terenie Gminy Niepołomice odbyły się warsztaty szkoleniowe z zakresu ratownictwa technicznego z wykorzystaniem sześciu fabrycznie nowych kabin samochodów ciężarowych MAN.

Organizatorem ćwiczeń była jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepołomicach, firma MAN Trucks Sp. z o.o z siedzibą w Niepołomicach oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce.

Instruktorzy; mł. bryg. Rafał Podlasiński oraz ogn. Paweł Karabin w części teoretycznej zapoznali uczestników z zasadami bhp podczas pracy z urządzeniami hydraulicznymi oraz zagrożeniami wynikającymi podczas działań z zakresu ratownictwa technicznego ze szczególnym uwzględnieniem samochodów ciężarowych.

Część praktyczna miała miejsce na terenie firmy Man Trucks w Niepołomicach. Ratownicy podzieleni na grupy kolejno doskonalili techniki ratownicze mające na celu wykonanie dostępu do osób poszkodowanych znajdujących się wewnątrz pojazdu do tego celu firma MAN udostępniła sześć kabin pojazdów.

W czasie całodniowych warsztatów między innymi ratownicy doskonalili techniki stabilizacji pojazdów ciężarowych oraz techniki wykonywania dostępu do osób poszkodowanych poprzez: usunięcie szyb, usunięcie drzwi, wyparcie przodu kabiny razem z deską rozdzielczą czy zastosowanie metody tzw. trzecich drzwi. Jeden ze scenariuszy zakładał prowadzenie działań, w których kabina znajduje się na boku. W tym przypadku wykonanie dostępu polegało miedzy innymi na wykonaniu otworu w poszyciu dachu.

Stały rozwój konstrukcji pojazdów wymusza konieczność ciągłego doskonalenia zawodowego strażaków. Przeznaczone do ćwiczeń nowe kabiny pozwoliły nie tylko sprawdzić skuteczność obecnie stosowanych technik w ratownictwie technicznym ale również możliwości sprzętu będącego na wyposażeniu jednostek ochrony przeciwpożarowej.

W warsztatach udział brali: JRG Wieliczka, OSP Niepołomice, OSP Staniątki,
OSP Wola Batorska, OSP Podłęże, OSP Szarów, OSP Kłaj, OSP Czarnochowice.

 

ZDJĘCIA: własne oraz KP PSP Wieliczka

VIDEO:MAN Polska