Zarzuty dla pięciu osób za usiłowanie zniszczenia Wawelu

27 kwietnia 2021, 17:04

Policjanci zatrzymali pięć osób w trakcie gdy przygotowywały się one do naniesienia napisów na murach Wawelu. Wandalom za usiłowanie zniszczenia najsławniejszego krakowskiego zabytku grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

22 kwietnia br. wczesnym rankiem, policjanci jednego z wydziałów kryminalnych KMP w Krakowie, w rejonie Wawelu zauważyli, że grupa osób przygotowuje się do naniesienia napisów na murze okalającym zamek. Wówczas funkcjonariusze podjęli interwencję zatrzymując 4 mężczyzn i 1 kobietę, w wieku od 24 do 31 lat. Zatrzymani, którymi okazali się aktywiści klimatyczni, posiadali przy sobie szablon graficzny oraz farby w sprayu.

W tej sprawie przeprowadzono niezbędne czynności procesowe, m.in. przesłuchano świadków, przeszukano mieszkania zatrzymanych osób. W mieszkaniu jednej z nich ujawniono amunicję do broni palnej, na którą jej posiadacz nie miał zezwolenia.

Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa Kraków-Śródmieście Zachód. 23 kwietnia, prokurator przedstawił zatrzymanym zarzut usiłowania zniszczenia zabytku, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Dodatkowo, mężczyzna u którego znaleziono amunicję do broni palnej, odpowie za jej nielegalne posiadanie, za co grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8. Do czasu finału sądowego tej sprawy, wobec tego podejrzanego prokuratura zastosowała środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji.

Nie ma przyzwolenia na niszczenie mienia, a tym bardziej zabytków, które są szczególnie cennym dobrem narodowym. Policjanci reagują na każde takie przypadki. W grudniu ubiegłego roku doszło do uszkodzenia zabytkowego obrazu znajdującego się w Bramie Floriańskiej o czym pisaliśmy tutaj: https://krakow.policja.gov.pl/kr1/aktualnosci/5419,50-latek-odpowie-za-uszkodzenie-zabytkowego-obrazu-znajdujacego-sie-w-Bramie-Flo.html?search=209981244038

Wówczas zarzuty zniszczenia zabytku usłyszał 50-latek.
Natomiast w czerwcu ubiegłego roku krakowscy policjanci zatrzymali 82-letniego mężczyznę, podejrzanego o uszkodzenie elewacji Sukiennic oraz zabytkowej kamienicy w Śródmieściu. Sprawca w nocy 9/10 czerwca naniósł przy pomocy sprayu napisy na ich elewacje. Mężczyzna również usłyszał zarzuty uszkodzenia zabytku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here