Znane są wstępne ustalenia policji po wypadku w Rdzawce ZDJĘCIA

0

W dniu 20.05 około godziny 11 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na DK47 w Rdzawce. Ze zgłoszenia wynikało, że zderzyły się ze sobą 4 pojazdy w tym autobus.

Na miejsce niezwłocznie zadysponowano liczne SiS Straży Pożarnej, Policji oraz załogi ZRM.

Po dotarciu na miejsce zdarzenie potwierdzono, czołowo zderzyły się autobus i bus w którym znajdował się zakleszczony kierowca, dwa kolejne samochody osobowe znajdowały się w przydrożnej fosie.

Przystąpiono do uwolnienia kierowcy busa za pomocą narzędzi hydraulicznych z wraku, jednocześnie kolejni ratownicy udzielali pomocy pozostałym poszkodowanym.

Na miejsce zadysponowano dwie załogi LPR z Krakowa i Gliwic oraz śmigłowiec wojskowy z 3 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Balic. Jak się okazało LPR z Gliwic został w trakcie dolotu zawrócony.

Po wydostaniu kierowcy busa na zewnątrz przystąpiono do jego reanimacji, niestety ale nie udało się go uratować. Będący na miejscu lekarz stwierdził zgon.

W sumie w zdarzeniu brały udział 32 osoby. 5 z nich zostały przetransportowane karetkami do szpitali w Nowym Targu i Limanowej. 1 osoba trafiła śmigłowcem LPR do szpitala w Myślenicach, a 4 kolejne śmigłowcem wojskowym do Krakowa. Pozostałym lżej rannym udzielono pomocy na miejscu.

W działaniach brało udział 6 zastępów PSP, 2 OSP, Policja, ZRM, LPR, Prokurator.

Ruch na drodze przywrócono o godzinie 19:15

Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący Oplem poruszający się w kierunku Krakowa wyprzedzał ciąg pojazdów. Z naprzeciwka jechała Mazda, której kierujący, aby uniknąć zderzenia czołowego zjechał na środek jezdni, jednak doszło do zderzenia bocznego z Oplem. Następnie Opel zderzył się czołowo z jadącym za Mazdą Fiatem Ducato, który z kolei zjechał na przeciwny pas ruchu i uderzył jadący z naprzeciwka w autobus relacji Zakopane – Kraków.

Dokładne okoliczności wyjaśniają policjanci pod nadzorem prokuratora.

Foto Piotr Duraj