Brytyjska odmiana koronawirusa w Polsce. Wykryto ją u pacjenta z Małopolski

0

Laboratorium genXone poinformowało, że zidentyfikowało brytyjską odmianę koronawirusa B.1.1.7. Pacjent, u którego test potwierdził obecność wirusa, to osoba z Małopolski.

Jak informuje geXone SA, które jest prywatnym laboratorium, zajmującym się m.in. przeprowadzaniem testów na obecność SARS-CoV-2, zidentyfikowano brytyjską odmianę koronawirusa u jednego z chorych. Do badania wykorzystano próbkę od pacjentki z Małopolski, u której potwierdzono wcześniej SARS-CoV-2. Poddano ją tzw. sekwencjonowaniu pełnogenomowemu.

Naukowcy przekazali informację o wykryciu brytyjskiego szczepu do Ministerstwa Zdrowia i Głównej Inspekcji Sanitarnej i to po stronie służb leżą dalsze decyzje, co do zapobiegania rozprzestrzenianiu się tego szczepu wirusa.

„Przeanalizowane sekwencje polskich koronawirusów generalnie pasują do europejskich wzorców. W Europie wskazujemy przedstawicieli dwóch głównych szczepów: B.1/GH oraz B.1.1/GR oraz brak widocznych wirusów związanych bezpośrednio z Chinami. Dokładniejsze spojrzenie na wynik analizy pozwala podejrzewać, iż szczep B.1/GH przybył do nas z Niemiec. Natomiast w przypadku szczepu B.1.1/GR jego gałęzie obecne były już w marcu w Anglii, Austrii, Czechach, Niemczech, a także w Polsce. Nie pozwala to wyłonić konkretnego kierunku przepływu wirusa, a nawet należy zwrócić uwagę na to, że wirus mógł przemieszczać się w obie strony – z zagranicy do Polski, jak i z Polski za granicę do wymienionych krajów” – czytamy na stronie laboratorium.