Dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego w województwie małopolskim

0

U progu piątej fali epidemii podjąłem decyzję o kolejnym wzmocnieniu systemu ratownictwa. Od 1 lutego uruchamiamy 14 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego działających w ramach 11 dysponentów. 5 z nich będą to ZRM-y 24-godzinne, 4 zespoły 12-godzinne oraz 5 ZRM-ów 8-godzinnych. Większa zakaźność wywołana wariantem Omikron przyczyniła się do wzmożonego ruchu karetek wyjeżdżających do pacjentów „covidowych”. Wychodząc naprzeciw zwiększającym się potrzebom podjęliśmy stosowne kroki – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodatkowe karetki

Zgodnie z decyzją wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, Karpacki Rejon Operacyjny zostanie wzmocniony o 7 ZRM-ów działających w ramach 4 dysponentów (Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, Szpitala Powiatowego w Limanowej, Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach, Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu). Te dodatkowe ZRM-y będą stacjonowały w: Tarnowie, Lisiej Górze, Zakliczynie, Mszanie Dolnej, Gorlicach, Bieczu oraz Nowym Sączu.

W Krakowskim Rejonie Operacyjnym również pojawi się 7 ZRM-ów, działających w ramach 7 dysponentów (ZOZ-u w Oświęcimiu, Szpitala Powiatowego w Chrzanowie, Szpitala Powiatowego w Zakopanem, ZOZ-u w Suchej Beskidzkiej, Szpitala Powiatowego w Proszowicach, ZZOZ-u w Wadowicach, Pogotowia Ratunkowego w Skawinie). Te dodatkowe ZRM-y będą stacjonowały w: Oświęcimiu, Chrzanowie, Bukowinie Tatrzańskiej, Suchej Beskidzkiej, Proszowicach, Wadowicach oraz Skawinie.

Niemal 3 tys. łóżek „covidowych”

Baza łóżek „covidowych” jest na bieżąco dostosowywana do potrzeb. W ciągu tygodnia wahała się dość znacznie – z poziomu 2927 (18 stycznia) zwiększyła się do 2959 dnia kolejnego, następnie spadła do 2939 (21-22 stycznia), potem znowu wzrosła do 2957 (24 stycznia) i ostatecznie dzisiaj (25 stycznia) wynosi 2937.

Dzisiejsze raporty mówiły o 3230 nowych przypadkach (w 43% pochodzących z Krakowa, powiatu krakowskiego i wielickiego). W szpitalach przebywało natomiast 1742 pacjentów zakażonych COVID-19, z których 170 wymagało respiratorów. W Małopolsce są obecnie 123 potwierdzone przypadki wariantu Omikron.

Aktualnie w Małopolsce zaszczepionych jest 47% Mieszkańców. Jak pokazują codzienne raporty, które otrzymujemy, to ciągle mało, a wirus wciąż nie daje za wygraną. Dlatego nieustannie zachęcam tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, aby zaszczepili się dla dobra swojego i innych – apeluje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.