III Małopolskie Dni Bezpieczeństwa z małopolskimi policjantami ruchu drogowego

31 sierpnia 2022, 21:47

Miniona niedziela (28.08.) w Porębie Spytkowskiej upłynęła pod hasłem promowania bezpieczeństwa. W wydarzenie zaangażowało się wiele służb, które na co dzień ratują ludzkie życie, zdrowie i mienie czy strzegą bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. W tym ogromnym przedsięwzięciu wzięli też udział małopolscy policjanci chcąc przybliżyć specyfikę swojej służby, ale jednocześnie szerzyć zasady szeroko pojętego bezpieczeństwa.

W niedzielę 28 sierpnia 2022 roku w Porębie Spytkowskiej, w powiecie brzeskim, odbyły się III  Małopolskie Dni Bezpieczeństwa. Udział w imprezie wzięli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku,  wydziałów  ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji  w Krakowie i Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Podczas rodzinnego pikniku, można było szerzej poznać metody pracy służb czuwających nad szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Uczestnicy imprezy mogli skorzystać z symulatora dachowania aby przekonać się jakie siły działają podczas takiego zdarzenia i jak niebezpieczne jest przewożenie rzeczy „luzem” w samochodzie. Dużym zainteresowaniem cieszył się radiowóz policyjnej grupy „Speed” zaprezentowany przez policjantów z WRD KWP w Krakowie, oraz motocykl służbowy, na który dzieci chętnie wsiadały pod okiem funkcjonariusza ruchu drogowego z KPP w Brzesku. Ponadto policjanci odpowiadali na pytania z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz wręczali ulotki i gadżety promujące bezpieczne zachowania na drodze.

Państwowa Straż Pożarna wspólnie z lokalnymi druhami OSP urządziła pokazy wydobywania rannych z pojazdów oraz zaprezentowała pracę z psami ratowniczymi, w tym pracę podczas akcji na wysokości. Mnogość różnorodnych atrakcji i sprzyjająca pogoda sprawiły, że piknik odwiedziło w niedzielę około 2000 osób. Mamy nadzieję że kolejne edycje tej imprezy będą cieszyć się równie dużym zainteresowaniem.

Podczas zabaw była też okazja, aby policjanci w kontekście zbliżającego się nowego roku szkolnego opowiedzieli o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Wszystkiemu bacznie przyglądał się specjalny gość, który towarzyszył tego dnia funkcjonariuszom.  Inspektor Gryf swoją obecnością wywołał na twarzach najmłodszych uśmiech i radość. Nie brakowało chętnych do pamiątkowych zdjęć i uścisków z policyjną maskotką, która uczestników częstowała słodkościami. Przy stanowisku informacyjno-edukacyjnym zebrani otrzymywali ulotki związane z różną tematyką np. z cyberzagrożeniami, bezpieczeństwem seniorów, przemocy w rodzinie itp.