Miał być żołnierzem, okazał się oszustem

0

Apelujemy o zachowanie ostrożności w relacjach nawiązywanych przez Internet! Mieszkanka powiatu miechowskiego uwierzyła oszustowi, podającemu się za amerykańskiego żołnierza. 65-latka była przekonana, że pomaga mężczyźnie, w przyjedzie do Polski. W wyniku działań sprawcy, kobieta straciła 60 tys. zł.

25.12.2023 roku do Komendy Powiatowej Policji zgłosił się mężczyzna, który oświadczył, że jego matka prawdopodobnie padła ofiarą oszustwa. Kobieta chciało od niego pożyczyć 40 tys. zł, aby pomóc żołnierzowi wrócić do kraju z Somalii. 65-latka powiedziała synowi, że jeżeli nie dokona tej wpłaty, to wraz z żołnierzem zostaną ukarani.
Kobieta w ostatnim czasie została przesłuchana, okazało się, iż w sierpniu 2023 roku napisała do niej osoba, która twierdziła, że jest żołnierzem i obecnie znajduje się w miejscu objętym wojną. Rzekomy żołnierz prosił o wsparcie finansowe w przyjeździe do Polski, gdzie miał oddać pieniądze z odsetkami. W okresie korespondencji z mężczyzną kobieta otrzymywała również wiadomości e-mail od osoby podającej się za przedstawiciela Organizacji Narodów Zjednoczonych, podczas których zostały uzgodnione przelewy, które miały pomóc żołnierzowi w powrocie do Polski. Kobieta postępowała zgodnie z instrukcjami, dokonywała wpłat na określone kwoty, które miały być potrzebne w rezerwacji biletu lotniczego. Od 65-latki wymagano, aby płatność była wykonana natychmiast — w przeciwnym razie w wyniku opóźnień kwota rezerwacji mogła wzrosnąć. Po czasie okazało się, że w Somalii obowiązuje zakazu lotów komercyjnych, dlatego zachodzi konieczność wynajęcia prywatnego odrzutowca. Wiązało się to z dodatkową dopłatą w wysokości ponad 25 tys. zł. 65-latka nie posiadając już oszczędności, zaciągnęła zobowiązania w banku, jak również zwróciła się do syna z prośbą o pomoc.

Dzięki reakcji mężczyzny udało się przekonać kobietę, że padła ofiarą oszustwa i zapobiec kolejnym wpłatom na rzecz rzekomego żołnierza. W wyniku działań sprawcy, kobieta przekazała łącznie około 60 tys. zł.

Zachowajmy ostrożność, podczas relacji zawiązywanych przez internet, oszuści cały czas są aktywni. Zmieniając swój sposób działania, znajdują kolejne ofiary, od których wyłudzają pieniądze