Podsumowanie działań „Znicz 2019” w Małopolsce

0
23-letni Dawid P. miał rany kłute ciała

Wstępne dane statystyczne pokazują, że w Małopolsce podczas tegorocznych działań „Znicz” było bezpieczniej niż w roku ubiegłym.

Od czwartku (31 października) do niedzieli (3 listopada) na małopolskich drogach doszło do 25 wypadków, w których śmierć poniosła 1 osoba, a 29 zostało rannych. Policjanci zatrzymali ponad 50 kierujących prowadzących pojazd po alkoholu.

Porównując te dane z rokiem ubiegłym ilość wypadków uległa zmniejszeniu o połowę, liczba osób rannych spadła o 60 %, a liczba ofiar śmiertelnych uległa zmniejszeniu z 8 do 1.

Do wypadku śmiertelnego doszło w niedzielę, 3 listopada br. około godz. 4:30 w na trasie Olkusz – Wolbrom, gdzie w wyniku potrącenia śmierć poniósł 19 – letni pieszy.

Jak wstępnie ustalono, pieszy poruszał się po drodze poza obszarem zabudowanym, nie posiadając elementu odblaskowego.

Po raz kolejny apelujemy do wszystkich pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu zwłaszcza poza obszarem zabudowanym o używanie elementów odblaskowych, które zwiększają widoczność człowieka na drodze, a tym samym znacząco poprawiają jego bezpieczeństwo.

W Małopolsce przez 4 dni trwających działań, nad bezpieczeństwem podróżnych czuwało około 2 tys. policjantów ruchu drogowego. Funkcjonariusze przede wszystkim zapewniali płynność i bezpieczeństwo ruchu w rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich oraz na głównych ciągach komunikacyjnych naszego województwa. Szczególna uwaga zwracana była na bezpieczeństwo pieszych, których w tym okresie w rejonach cmentarzy jest znacznie więcej niż zwykle.

Policjanci udzielali wszechstronnej pomocy uczestnikom ruchu drogowego, ale również zdecydowanie reagowali na lekceważenie zasad bezpieczeństwa. Duża uwaga zwracana była na wykroczenia zagrażające bezpieczeństwu, tj. na nadmierną prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa, jazdę bez pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci bez fotelików ochronnych. Podczas każdej kontroli drogowej badany był stan trzeźwości kierującego.

W porównywalnym okresie ubiegłego roku (31.10 – 4.11 – Znicz 2018), na drogach naszego województwa doszło do 56 wypadków, w których zginęło 8 osób, a 73 zostały ranne, ponadto doszło do 381 kolizji drogowych.