Policja ostrzega przed włamaniami na terenie Małopolski

0

Okres jesienny oraz zmiana czasu na zimowy powoduje, że zwiększa się ilość włamań do domów i zabudowań gospodarczych. Złodzieje wykorzystują szybko nadchodzący zmrok i nieobecność domowników.

W ostatnich dwóch tygodniach, na terenie powiatu myślenickiego włamywacze dali o sobie znać cztery razy. W trzech przypadkach ich działania zakończyły się kradzieżą. W Myślenicach i Jaworniku łupem złodziei padła gotówka, w Czechówce z pomieszczenia gospodarczego zniknęły elektronarzędzia, natomiast w Stróży próba włamania okazała się nieskuteczna.

Większość przestępstw przeciwko mieniu poprzedza rozpoznanie terenu przez włamywaczy. Sprawcy dostają się do domów najczęściej przez wyważenie okna lub drzwi. Do kradzieży dochodzi zazwyczaj pod nieobecność domowników, w czasie gdy zapada zmrok, a mieszkańcy nie wrócili jeszcze z pracy.

Apelujemy o wzmożenie sąsiedzkiej czujności, a w przypadku zauważenia podejrzanych osób lub samochodów w okolicy należy zadzwonić pod numer 112.

Poinformuj Policję gdy:

  • zauważysz w miejscu zamieszkania, coś, co wzbudzi Twój niepokój
  • usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiadów, wiedząc, że wyjechali,
  • zobaczysz nieznajomego, kręcącego się wokół domu sąsiada, albo próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu,
  • zauważysz w swojej okolicy lub przy posesji zaparkowany obcy pojazd – zapamiętaj numery rejestracyjne, zapisz je, zrób zdjęcie,
  • zapamiętaj jak najwięcej szczegółów rysopisu osób będących w środku, ich ubioru i cech charakterystycznych,
  • widzisz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu, szczególnie jeżeli próbują robić zdjęcia domu i twojej okolicy.