Policjanci szkolą ratowników medycznych

25 września 2023, 12:27

21 września br. w ramach współpracy pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie i Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym policyjni instruktorzy taktyk i technik interwencji z Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie szkolili ratowników medycznych. Medycy pod okiem doświadczonych funkcjonariuszy uczyli się samoobrony oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Nie tylko policjanci, ale i ratownicy medyczni podczas wykonywania swoich obowiązków ratowania życia są funkcjonariuszami publicznymi. Korzystają z takiej samej ochrony prawnej, a każdy, kto dopuści się znieważenia, naruszenia nietykalności cielesnej bądź czynnej napaści na ratownika medycznego, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Zespoły ratownictwa medycznego niejednokrotnie dysponowane są w miejsca o podwyższonym ryzyku wystąpienia agresji gdzie w trakcie podejmowanych medycznych czynności ratunkowych są narażeni na atak ze strony nietrzeźwych kompanów osób w stosunku do których podejmują działania, a nawet samych poszkodowanych.
Dlatego w ramach wspólnej inicjatywy małopolskich policjantów i kierownictwa Szkoły Ratownictwa Medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w dniu 21 września br.  odbyło się drugie z cyklu szkoleń dla ratowników medycznych, z zakresu samoobrony oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych. Ratownicy medyczni ćwiczyli sposoby odparcia bezpośredniego ataku na swoje życie i zdrowie poprzez wykorzystanie technik obezwładnienia agresywnej osoby  zarówno na macie,  jaki i  w miejscach w jakich przychodzi pracować na co dzień czyli wnętrzu karetki. Policyjni instruktorzy uczyli jak poruszać się i działać we wewnątrz ambulansu reagując na  atak pacjenta, co sprawiło urealnienie procesu szkoleniowego. Z uwagi na duże zainteresowanie ze strony uczestników  planowane są kolejne szkolenia dla   ratowników medycznych z zakresu samoobrony