Policjanci wydali nakaz opuszczenia domu wobec 25-latniego sprawcy przemocy domowej

0

Policjanci z Komisariatu Policji w Jordanowie skorzystali z uprawnień, jakie dała im nowa ustawa antyprzemocowa i wydali w stosunku do 25-letniego mieszkańca nakaz opuszczenia domu, w którym mieszkał wraz z żoną oraz dwójką małoletnich dzieci.

W środę (3 lutego) późnym popołudniem przed godziną 19:00 policjanci z Komisariatu Policji w Jordanowie otrzymali zgłoszenie dotyczące awantury domowej. W związku z tym udali się na miejsce, gdzie zatrzymali nietrzeźwego 25-letniego mężczyznę. Jak się okazało, wszczął on awanturę, podczas której niszczył przedmioty użytku domowego, a także wyzywał i groził swojej żonie. Sytuację tą niestety musiały oglądać ich wspólne małoletnie dzieci w wieku  1 i 3 lata.  Aby zapewnić bezpieczeństwo domownikom, policjanci zatrzymali mężczyznę, który następnie trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych w suskiej komendzie.
Na następny dzień (4 lutego) policjanci po rozpoznaniu sytuacji wydali zatrzymanemu mężczyźnie nakaz natychmiastowego opuszczenia domu oraz zakaz zbliżania się do niego i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni.  25-latek został poinformowany o miejscach, w których może uzyskać tymczasowe schronienie. W obecności mundurowych mógł zabrać z mieszkania jedynie przedmioty osobistego użytku, a także rzeczy niezbędne do wykonywania pracy.
Zgodnie z ustawą antyprzemocową, która zaczęła obowiązywać 30 listopada 2020 roku, sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu nakazu przez policjantów, musi bezzwłocznie opuścić mieszkanie oraz otrzymuje zakaz zbliżania się do niego przez 14 dni. Na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres.