Pożar zabytkowego drewnianego kościoła w Nowym Sączu

0

16 czerwca o godzinie 4.53 zastępy z JRG nr 1 i 2 w Nowym Sączu oraz najbliższe zastępy OSP zadysponowane zostały do działań w Nowym Sączu na ulicę św. Heleny.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że na cmentarzu palił się zabytkowy drewniany Kościół o wymiarach 8x16m wysokości ok 10 m, który był pokryty blachą. Dym wydobywał się na całej powierzchni dachu. Kościół był zamknięty. Pożar rozwinięty w części zakrystii oraz prezbiterium. Ogień widoczny na zewnętrznej ścianę od strony zakrystii oraz w wieżach. Na miejsce przybyło Pogotowie Energetyczne, które odłączyło zasilanie w energie elektryczną i potwierdziło brak napięcia w obiekcie. Na miejsce przybył ksiądz oraz kościelny, którzy udzielali wskazówek odnośnie rozkładu pomieszczeń.

Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu prądów wody na palący się kościół w tym przy wykorzystaniu podnośnika. Równocześnie z działaniami gaśniczymi prowadzono ewakuacje mienia. Wykonano otwory w dachu. Przez wykonane otwory podawano prądy gaśnicze na poddasze budynku. Dalsze działania polegały na wynoszeniu nadpalonych elementów wyposażenia z wnętrza kościoła. Usunięto warstwę desek ze ścian zewnętrznych oraz boazerię ze ścian wewnętrznych w celu ugaszenia ukrytych zarzewi ognia.

Na miejsce pożaru przybyli Prezydent Nowego Sącza, Miejski Inspektor Nadzoru Budowlanego, Wojewódzki Konserwator Zabytków, Policja, Prokurator oraz Biegły sądowy z dziedziny pożarnictwa. W trakcie czynności dochodzeniowych strażacy prowadzili działania związane z zabezpieczeniem mienia historycznego znajdującego się w rejestrze ochrony zabytków. Mienie zabytkowe pod kontrolą przedstawicieli Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zostało zabezpieczone przez proboszcza Parafii św. Heleny. Obiekt na bieżąco sprawdzano kamerą termowizyjną pod kątem występowania i pojawienia się ewentualnych zarzewi ognia. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych i zabezpieczających zakończono działania strażaków, które trwały ponad dziesięć godzin.

W działaniach wzięło udział 18 zastępów i 76 strażaków. Przyczyna pożaru jest nieustalona.

Opracowanie Komedant Miejski PSP

Zdjęcia archiwum KM PSP Nowy Sącz