Premier Mateusz Morawiecki ogłasza nowe blokady w Polsce ! Czego nie wolno od jutra ?

0

Jesteśmy zaniepokojeni i musimy wdrożyć kolejne ograniczenia. Robimy to dla ocalenia życia wielu Polaków i ograniczenia fali epidemii. Martwimy się o moich bliskich, również ja się martwię o moją mamę. Proszę ją, żeby nie wychodziła z domu. Chrońmy seniorów najbardziej, jak się da – mówi premier na konferencji w kancelarii PRM.

 – Walka z wirusem to nie jest coś, co możemy zaplanować każdego dnia. Analizujemy na okrągło, ale wciąż musimy zmieniać propozycje i dobierać najlepsze narzędzia. Ograniczenia będą dotyczyć każdego z nas, również w przyziemnym życiu. Tak aby ograniczyć naszą społeczną aktywność – kontynuuje premier Morawiecki.

– Jeśli nie ograniczymy kontaktu do minimum, nie pomożemy uratować więcej żyć. W tym rozporządzenia będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę pilnymi sytuacjami. Oczywiście rozumiemy takie rzeczy jak wychodzenie z psem, ale prosimy o brak gromadzenia się w parkach czy placach zabaw. Wydaję mi się, że jesteśmy w stanie tyle dać innym służbom ,które się nami opiekują – mówi minister zdrowia.

Obowiązuje zakaz zgromadzeń. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny.

– Miejsca  w komunikacji publicznej będą ograniczone, dozwoloną liczbą osób jest połowa miejsc siedzących. Musimy zadbać o aprowizację najbardziej koniecznych artykułów do życia – mówi premier RP.

Całkowity zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będzie tylko transport do pracy, sklepu po żywność czy wyjścia do apteki po potrzebne leki.

Zakaz nie obowiązuje służb ratunkowych oraz wolontariatu w walce z koronawirusem.