Stabilizuje się sytuacja w bocheńskim Domu Pomocy Społecznej

0

DPS w Bochni, to jeden z największych Domów Opieki Społecznej w województwie Małopolskim. W kompleksie budynku przebywa kilkudziesięciu pensjonariuszy w różnym wieku i z różnymi jednostkami chorobowymi. Wśród pacjentów są też osoby z zaburzeniami psychicznymi- osoby wymagające stałej opieki i nadzoru. Ze względu na wzrost liczby zakażeń koronawirusem wśród personelu DPS, doszło do sytuacji, w której wystąpiło zagrożenie związane z pozostawieniem pensjonariuszy bez opieki. Na szczęście Starostwo Powiatowe w Bochni stanęło na wysokości zadania. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego zwróciło się z prośbą o pomoc do Zintegrowanej Służby Ratowniczej i innych organizacji.

„Na prośbę Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego zadysponowaliśmy na miejsce dwa nasze Zespoły Ratownicze. Po rozpoznaniu sytuacji i opracowaniu procedur wspólnie z dyrekcją Szpitala Powiatowego w Bochni przystąpiliśmy do pracy. Działamy w trybie skoszarowanym, tzn. że przez całą dobę na terenie DPS pracują nasi medycy” – mówi Dawid Burzacki, koordynator Zintegrowanej Służby Ratowniczej.

W dniu wczorajszym (11.04.2020r.) 39 pacjentów zostało wyprowadzonych z budynku do specjalnie przygotowanego namiotu. Budynek został zdezynfekowany przez Grupę Ratownictwa Chemicznego Państwowej Straży Pożarnej. Po kilku godzinach dezynfekcji i przewietrzeniu pomieszczeń, pensjonariusze mogli wrócić do swoich pokoi.

„Przed wejściem do budynku został ustawiony namiot, w którym nasi ratownicy wprowadzili procedurę triażu medycznego. Każdy pensjonariusz przed wejściem do zdezynfekowanych pomieszczeń otrzymał swój identyfikator numeryczny i na tej podstawie pod kontrolą lekarzy, zostały ustalone i wdrożone priorytety terapeutyczne” – dodaje Dawid Burzacki– prezes Zintegrowanej Służby Ratowniczej.

„Przy współpracy z lekarzami, ustaliliśmy dawkowania leków oraz rozdzieliliśmy lekarstwa dla wszystkich pensjonariuszy- tak, żeby na najbliższe kilka dni każdy pacjent mógł regularnie przyjmować swoje lekarstwa. Nie była to łatwa sprawa, natomiast ja na co dzień pracuję w szpitalu psychiatrycznym jako pielęgniarz, więc miałem ułatwione zadanie” – mówi Oskar Stefaniak, pielęgniarz Zintegrowanej Służby Ratowniczej.

„Na obiekcie ramię w ramię z ratownikami pracują Siostry Dominikanki- ich pomoc jest na wagę złota. Nasi ratownicy przeszkolili zakonnice z obsługi radiostacji i od dnia dzisiejszego, zespół pracujący na miejscu ma nie tylko łączność duchową, ale również radiotelefoniczną”- przekazuje z uśmiechem prezes ZSR.

Od 13 kwietnia br. przez całą dobę na terenie DPSu dyżury będą pełnili oddelegowani ratownicy medyczni Szpitala Powiatowego w Bochni oraz personel Zintegrowanej Służby Ratowniczej. Koordynacją działań medycznych zajmie się ratownik medyczny Sebastian Lewandowski, który na co dzień pełni funkcję Koordynatora Zespołów Ratownictwa Medycznego.

Nasi rozmówcy zgodnie powtarzają, że na pochwałę zasługuje postawa Starosty bocheńskiego i pracowników starostwa. Są cały czas na miejscu, reagują na wszystkie zdarzenia. Dbają o ratowników i cały personel, który obecnie obsługuje DPS.